کد خبر: 971715 A

با همکاری اداره کل کار استان صورت گرفت؛

دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی درآذربایجان غربی راه‌اندازی شد.

به گزارش ایلنا، با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، دبیرخانه طرح ملی مشاغل خانگی در آذربایجان غربی و با حضور رئیس جهاد دانشگاهی استان، رئیس صندوق کارآفرینی امید آذربایجان غربی و معاونین اداره کار و سایر مسئولان استانی،دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی درآذربایجان غربی با حضور مسئولان استانی آغاز به کار کرد.

امین رستم زاده، رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در این مراسم با اشاره به اینکه در این مرحله از طرح ملی مشاغل خانگی که به صورت همزمان با سایر استان‌ها در حال اجراست، اظهار داشت: امیدواریم با برنامه ریزی دقیق و مدون به اهداف اشتغالزایی این طرح ملی دست یابیم.

وی ادامه داد: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی و آغاز ثبت‌نام از متقاضیان راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی در استان توسط جهاد دانشگاهی با ظرفیت  ٥٠٠  نفر در حال اجرا است.

رستم زاده با اعلام اینکه این طرح با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق کارآفرینی امید برگزار می‌شود تصریح کرد: علاقمندان به راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی می‌توانند با مراجعه به سایت inhb.ir نسبت به ثبت نام و تکمیل فرم‌ها و اطلاعات مربوط اقدام کنند.

وی گفت: شرایط متقاضیان ثبت‌نام در طرح حداقل ۱۸ سال سن، بومی استان محل ثبت‌نام، عدم اشتغال تمام‌وقت و نداشتن بیمه کارفرمایی است.

رئیس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی ادامه داد: متقاضیان پس از ثبت‌نام، غربال‌گری و راستی آزمایی می‌شوند، سپس به متقاضیان آموزش‌ها و مشاوره‌های عمومی و تخصصی و اتصال به بازار ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پشتیبانان و کارآفرینان حوزه مشاغل خانگی نیز می توانند در این طرح ثبت ‌نام کنند، خاطرنشان کرد: از تمام پشتیبانان، پیشرانان و تسهیلگران جهت استفاده از برنامه‌ها و تسهیلات این طرح ارزشمند در سطح استان جهت ثبت‌نام دعوت به عمل می‌آید و متقاضیانی که به عنوان پشتیبان هستند می‌توانند به آدرس دبیرخانه طرح، به نشانی ارومیه،  کیلومتر 5 جاده سلماس، فرعی کولق، مجتمع پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی جهت آشنایی با طرح و تسهیلات مد نظر مراجعه نمایند.

وی با اشاره به فرهنگ غلط دریافت وام در طرح‌های اشتغال‌زایی خاطرنشان کرد: در این طرح حسب تجارب گذشته سعی شده اطلاع رسانی به گونه‌ای باشد که واقعا‍ً افراد علاقمند وجویای کار در این حوزه ثبت‌نام کنند تا شاهد اشتغال‌زایی واقعی و پایدار باشیم.

رستم زاده اظهار کرد: پس از پیاده‌سازی قابل قبول الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در ۹ استان با ظرفیت ۲۰ هزار نفر به صورت پایلوت طی سال‌های ۹۶ تا ۹۸، این طرح در ۳۱ استان کشور به منظور کمک و رونق اقتصاد خانوار، تحقق شعار سال و توسعه جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد کشور تعمیم داده می‌شود.

وی با اشاره به نقش مشاغل خانگی در اقتصاد کشور، ادامه داد: با توجه به نقش و اهمیت کسب و کارهای خانگی در رشد تولید و کمک به چرخه اقتصادی کشور، مشاغل خانگی باید جایگاه واقعی خود را در اقتصاد خانوارها پیدا کرده و نهادهای متولی نیز به توسعه آن کمک کنند.

محمد فرخی رئیس اداره توسعه کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی در این مراسم ضمن تشکر از جدیت و پشتکار رئیس جهاد دانشگاهی استان در خصوص رفع مشکلات در مشاغل خانگی، افزود: قانون مشاغل خانگی که از سال ۸۹ ابلاغ شد ظرفیت بسیار زیادی در کشور در حوزه‌های مختلف ایجاد کرد که بعد از رشد کمیت، در این طرح ارتقای کیفیت در اولویت و مرکز توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه اجرای طرح مشاغل خانگی با هدف توانمندسازی بدون تخصیص تسهیلات پیش بینی شده بود، افزود:  با وجود عدم تخصیص تسهیلات می‌توان با همفکری و همکاری طی درخواستی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یا امضاکنندگان تفاهمنامه پیشنهاد اختصاص خط اعتباری جداگانه‌ای به عنوان تسهیلات ارائه داد.

فرخی با بیان اینکه مرحله اتصال به بازار از مهم‌ترین بخش‌های طرح مشاغل خانگی است، اظهار داشت: در اکثر بخش‌ها در این حوزه با مشکل جدی مواجه هستیم که امیدست در مرحله جدید اجرای طرح این مشکل مرتفع شود.

رئیس اداره توسعه کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان باتاکید بر پشتیبانی و حمایت از توانمندسازی مشاغل خانگی افزود: با وجود معرفی پشتیبان‌های متعدد از سوی دستگاه‌های اجرایی، در جهت رفع مشکلات پشتیبان‌ها و بهبود توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی در این طرح حمایت‌های لازم انجام خواهد شد.

مشاغل خانگی اداره کار آذربایجان غربی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر