کد خبر: 965671 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از کاهش ۳۵ درصدی سطح زیر کشت چغنر قند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه طی ۶ سال گذشته خبر داد.

اکبر کرامتی در گفت و گو با ایلنا، از آغاز برداشت محصول چغندر قند از ۲۵ شهریورماه در آذربایجان غربی خبرداد و افزود: در سال زراعی جاری حدود ۳۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته است و پیش بینی می شود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن در شرایط مطلوب محصول چغندر قند از مزارع استان برداشت شود.

کرامتی با بیان اینکه بیشترین سطح زیر کشت چغندرقند، خارج از حوضه آبریز دریاچه ارومیه بوده است، ادامه داد: با توجه به کشت ۲۸ هزار و ۲۰۰ هکتار چغندر قند در سال زراعی گذشته، امسال سطح زیر کشت نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد افزایش یافته است و سطح کشت در شمال استان در مقایسه با سال گذشته که در سطح ۲۵۹۲ هکتار بوده در حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است. 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به اهمیت توسعه کشت نشایی چغندرقند در جهت کاهش مصرف آب در مزارع اظهار کرد: امسال ۱۱۰ هکتار از مزارع به روش کشت نشایی و۱۱۵٠ هکتار به روش متراکم و مابقی به صورت معمول کشت شده است، کاهش سطح کشت محصولات آب‌بر در کنار حفظ میزان تولید آن از اهداف وزارت جهاد کشاورزی در ترویج این نوع کشت است.

وی همچنین افزود: در راستای اجرای سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، سطح زیر کشت محصول آب بر چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از سطح ۲۰ هزار هکتاری در سال ۹۲ به ۱۳ هزار هکتار در سال جاری کاهش یافته است.

کرامتی با بیان اینکه تاکنون ۶۸۳ هکتار از مزارع چغندر قند استان به نوار تیپ مجهز شده است، بیان کرد: میزان سطح زیر کشت چغندرقند امسال بر اساس قراردادهای بین کارخانه‌های قند و چغندرکاران منعقد شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان خاطر نشان کرد: ۵۳ درصد از سطح کشت مزارع چغندرقند به صورت آبیاری بارانی و دو درصد به صورت نوار تیپ و ۴۵ درصد از سطوح کشت به صورت نشتی آبیاری می شود.

کرامتی با بیان اینکه کارخانجات سعی کنند با راهکارهای تشویقی مطالبات چغندرکاران را در اسرع وقت پرداخت کنند، افزود: ۵۰ درصد بهای چغندرقند تحویلی به هر پیمانکار ۱۵ روز پس از تحویل کل پیمان پرداخت می‌شود و ۵۰ درصد مابقی نیز بعد از اتمام بهره‌برداری هر کارخانه قند پرداخت می شود. 

وی از افزایش بیش از ۵۰ درصدی قیمت تضمینی خرید چغندر از کشاورزان طی سال زراعی جاری خبر داد و اضافه کرد: با تصویب دولت امسال چغندرقند از کشاورزان با نرخ تضمینی کیلویی ۶۵۲ تومان شد که نسبت به رقم ۴۲۳ تومان پارسال نزدیک به ۵۳ درصد افزایش دارد.

کشت دریاچه ارومیه کشاورزی ارومیه چعندر قند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر