کد خبر: 961859 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: برداشت گندم از سطح مزارع استان به پایان رسیده و تاکنون بیش از 288 هزار تن گندم از زارعان استان خریداری شده و این روند تا پایان شهریور ماه ادامه دارد.

رسول جلیلی در گفت‌وگو با ایلنا، اظهار داشت: 74 درصد از بهای گندم خریداری شده از زارعان استان به میزان 543 میلیارد تومان از کل مبلغ 727 میلیارد تومانی ارزش گندم خریداری شده به حساب آنها واریز شده و مابقی نیز در مرحله پرداخت است.

وی تصریح کرد: لازم است تا کشاورزان نسبت به تحویل به موقع گندم‌های خود به مراکز خرید اقدام کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در زمینه خرید بذر نیز 14 هزار و 200 تن تا کنون از هفت  شرکت تولید و فرآوری بذر مستقر در سطح استان خریداری شده است، یادآور شد: خرید بذر همچنان ادامه دارد و برنامه ابلاغی خرید 23 هزار تن بذر برای امسال است.

وی ادامه داد: میزان خریدهای امسال 14 درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش یافته که علت آن کاهش بارندگی‌ها و بالا بودن قیمت علوفه دامی است .

جلیلی با اشاره به فعالیت  64 مرکز خرید گندم در استان بیان کرد: تا کنون میزان خرید توافقی انجام شده با کارخانجات آرد و صنایع غذایی هم  در حدود چهار هزار و 678 تن است .

 وی قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی امسال را 2 هزارو 500 تومان به ازای هر کیلوگرم اعلام کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی اضافه کرد: امسال 380 هزار هکتار از مزارع آذربایجان‌غربی به کشت گندم اختصاص یافته که از این مقدر 290 هزار هکتار به صورت دیم و 90 هزار هکتار نیز به صورت آبی کشت شده‌است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در شرایط مطلوب در حدود 514 هزار تن محصول گندم مازاد برمصرف گندم‌کاران از سوی مراکز خرید دولتی خریداری شود.

جلیلی از گندمکاران آذربایجان‌غربی خواست برای حذف پای واسطه‌ها در زمینه خریدوفروش گندم محصول مازاد بر نیاز خود را به مراکز خرید گندم تحویل دهند و از انبار کردن گندم به امید افزایش قیمت خرید تضمینی خودداری کنند چون در صورت آلوده شدن گندم به آفت انباری، گندم با افت شدید قیمت به فروش می‌رسد.

به گزارش ایلنا، مراکز خرید گندم استان از هفتم تیرماه امسال در راستای خرید این محصول استراتژیک راه اندازی شده که 35 مرکز خرید گندم وابسته به تعاونی روستایی به عنوان مباشر خرید و 29 مرکز نیز مربوط به شرکت غله به عنوان متولی خرید در آذربایجان‌غربی فعال بوده و فعالیت این مراکز تا پایان شهریور تداوم دارد و در صورت نیاز این مدت نیز تمدید می‌شود.

گندم جهاد کشاورزی آذربایجان غربی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر