کد خبر: 950137 A

۷ سال از واگذاری اراضی پادگان لشکر ۶۴ ارومیه برای کاربری غیرنظامی می‌گذرد و از آن زمان نیز کش‌و‌قوس‌های فراوانی را پشت سر گذاشته ولی با این حال هنوز برای یکپارچه‌سازی این اراضی اقدامی انجام نشده و بلاتکلیف مانده است.

به گزارش ایلنا، اراضی پادگان لشکر 64 ارومیه از زمان بازگشایی در پنجم آبان ماه 92 تاکنون کش‌وقوس‌های فراوانی را پشت سر گذاشته، گاه درختان قدیمی و کهن‌سال این اراضی که قدمتی به‌درازای 80 سال داشتند قطع و تبدیل به خاکستر شد و گاه اختلاف‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی‌های مختلف برای تغییر کاربری در بی‌تحرک ماندن این اراضی ایفای نقش کرده است.

مساحت اسمی این محل در حدود 75 هکتار شامل فضاهای فیزیکی ساختمانی ارتش، بیمارستان و فضاهای سبز و فضاهای باز به‌صورت میدانگاه است که در دو سمت خیابان ارتش واقع‌شده و در زمان قاجاریه، محل این پروژه مربوط به باغ دلگشا بوده که در اواخر آن دوره، تیپ ارتش در آن مستقر شده و در دوره رضاشاه به‌عنوان پادگان تثبیت شد و پس از آن در دوره محمدرضا شاه به پادگان لشکر 64 ارومیه ارتقاء یافته و پس از انقلاب اسلامی نیز به همان حالت باقی ماند.

با توجه به توسعه شهرها و بنابر پیشنهاد مدیریت شهری، طرح انتقال پادگان‌ها و سایر اماکن نیروهای مسلح از نقاط پرتراکم و مرکزی شهر که به‌تصویب مجلس شورای اسلامی و به‌تأیید رهبر معظم انقلاب اسلامی رسید و در نهایت با بررسی کمیسیون ماده 5 استانداری و رعایت ماده 101 قانون شهرداری‌ها 43.75 درصد از آن فضا در اختیار مدیریت شهری و شهرداری و 56.23 درصد تحت عنوان طرح یکپارچه اراضی پادگان لشکر 64 ارومیه از آن به ارتش واگذار شده است.

اماکن قدیمی پادگان لشکر 64 پیاده ارومیه نماد تاریخ این شهر است

طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون طرح یکپارچه‌سازی اراضی پادگان لشکر 64 پیاده ارومیه در تکمیل طرح اراضی این پادگان لازم است طرحی یکپارچه برای کل عرصه با عنوان «پروژه طراحی شهری پادگان ارومیه» در مقیاس 5000/ 1، اسناد تفصیلی در مقیاس 2000/ 1، طرح جزئیات فضای شهری در مقیاس‌های 500/ 1 الی 200/ 1 با جزئیات اجرایی مربوطه و اسناد هدایت و کنترل طرح و برنامه تحقق‌پذیری، ظرف مدت 6 ماه با ملاحظات، ضوابط و مقررات زیر توسط اداره کل راه و شهرسازی استان تهیه شود و به‌تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری برسد.

نظر بر اینکه ابنیه تاریخی موجود در هر شهر تاریخ و هویت آنجا را شکل می‌دهد و نشان‌دهنده اصالت و پیشینه شهری است اغلب مردم و کارشناسان شهری معتقدند که نباید بافت تاریخی و قدیمی این پادگان که زمانی محل استقرار سربازان و نظامیانی بود که رشادت‌های فراوانی برای این سرزمین انجام داده بودند از بین رفته و ساختمان‌های جدید که حرفی از گذشتگان و تاریخ این شهر را برای گفتن ندارند ساخته شود.

هزینه 30میلیارد ریال برای مرمت بناهای تاریخی اراضی لشکر 64 

بنا به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی بیش از 40 بنای تاریخی در محل پادگان لشکر 64 پیاده ارومیه وجود دارد که مرمت و بازسازی می‌شوند.

جلیل جباری با اشاره به جزئیات طرح نهایی مربوط به این اراضی که با رویکرد حفاظت از فضای سبز موجود با درختان کهنسال و حفاظت از بناهای تاریخی دوره پهلوی انجام می‌گیرد می‌گوید: اعطای حداکثر کاربری‌های عمومی در مقیاس شهری شامل گردشگری تفریحی با مساحت تقریبی 2.5 هکتار، باغ‌موزه، پارک و صنایع‌دستی به‌مساحت تقریبی 9.1 هکتار، پارک و فضای سبز به‌مساحت تقریبی 11 هکتار، میراث تاریخی تجاری به‌مساحت تقریبی 2.9 هکتار، تجاری خدماتی با حفظ بناهای تاریخی و رعایت ضوابط میراث فرهنگی به‌مساحت تقریبی 8.7 هکتار و تجاری خدماتی به‌مساحت تقریبی 4.6 هکتار به‌تصویب مراجع استانی و نهایتاً در جلسه  شورای عالی شهرسازی و معماری به‌تصویب رسیده است.

وی افزود: باید در حفظ آثار و ابنیه تاریخی موجود در اراضی ستاد لشکر 64 ارومیه از منظر میراث مادی و ناملموس به‌عنوان پشتوانه تاریخی و فرهنگی استان تلاش کرده و تمامی ضوابط و مقررات میراث فرهنگی در همه مراحل تهیه طرح در این اراضی رعایت شود.

زمان انتقال موزه آذربایجان به اراضی لشکر 64 ارومیه مشخص نیست

طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران رویکرد حفاظتی با تأکید بر صیانت از بناها و ارزش‌های تاریخی، حفظ یکپارچگی با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و توجه به ویژگی‌های شاخص موقعیت سایت به‌جهت تأثیرگذاری بر سیما و منظر شهری و لزوم ایجاد حداکثر هماهنگی عملکردی و کالبدی بناهای جدید با آثار موجود واجد ارزش در داخل و خارج سایت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اما اینک که بیش از 7 سال از بازگشایی امتداد خیابان امام خمینی(ره) ارومیه و بیش از دو سال از تصویب "طرح یکپارچه اراضی پادگان لشکر 64 ارومیه" می‌گذرد ولی هیچ اقدامی در جهت بازسازی و یا مرمت هیچ یک از بناهای تاریخی در این پادگان انجام نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی سال گذشته گفته بود: "موزه منطقه‌ای آذربایجان نیز که عملکردی فرامنطقه‌ای خواهد داشت به ساختمان دارای ارزش تاریخی در اراضی پادگان ارومیه منتقل می‌شود"، ولی هنوز از سال گذشته هیچ خبری مبنی بر اینکه آیا این انتقال انجام شده یا نه، نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی نیز در مورد روند عملیات تبدیل ساختمان ستاد لشگر 64 ارومیه به موزه جنگ گفت: هم‌اکنون نزدیک به 40 مورد بنای تاریخی ثبت‌ملی‌شده در سایت ستاد لشگر 64 ارومیه ثبت‌ شده که حفاظت و نگه‌داری آن از ضرورت‌های این اداره‌کل به‌شمار می‌رود.

جباری بیان کرد: اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برای مرمت و نگه‌داری ستاد لشگر 64 پیاده ارومیه اعلام آمادگی کرده و دو سال پیش نیز از محل منابع ملی مبلغ یک و نیم میلیارد تومان تأمین شده است.

وی تأکید کرد: باید ارتش جمهوری اسلامی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و استانداری آذربایجان‌غربی مساعدت لازم برای آغاز عملیات مرمت بناهای پادگان لشگر 64 پیاده ارومیه داشته باشند.

ارتش مسئول بلاتکلیفی اراضی پادگان نیست

به‌گفته فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال غرب، ارتش مسئول وضعیت کنونی و بلاتکلیفی در اراضی پادگان لشکر 64 پیاده ارومیه نیست و این تأخیرات پس از تخلیه پادگان از سوی ارتش به‌سبب برخی مشکلات به‌وجودآمده در تعریف کاربری ایجاد شده است.

امیر علی حاجیلو می‌افزاید: مسئولان امری که وظیفه رسیدگی به این موضوع را دارند باید وارد عمل شده و با شناسایی عوامل مسبب به ادامه روند عملیات سرعت بخشند و حق و حقوقی را که تحت عنوان قدر السهم برای ارتش تعریف شده بدون محدودیت‌هایی که در نظر دارند و به‌طور کامل ادا کنند.

وی معتقد است سهمی که از این اراضی برای ارتش تعیین می‌شود برای امنیت، نظام، کشور و مردم است و مردم فهیم ایران اسلامی هرگز امنیت را فدای سایر مسائل نمی‌کنند.

حاجیلو می‌گوید: تفاهم‌نامه‌ای بین نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و برخی ارگان‌های دولتی بسته شده که سهم هریک از طرفین مشخص شده و امید است که به‌زودی سایر برنامه‌های مربوط به این اراضی اجرا شود.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی هم با تأکید بر لزوم سرعت‌بخشی به اجرای طرح ساماندهی پادگان لشکر 64 ارومیه اظهار کرد: باید از پشتوانه‌های تاریخی فرهنگی و زیست‌محیطی صیانت کرد.

آیدین رحمانی گفت: در این راستا دستگاه‌های متولی باید در اجرای طرح ساماندهی اراضی پادگان لشکر 64 ارومیه اهتمام ویژه داشته باشند چون تعلل‌های صورت‌گرفته قابل قبول نیست.

وی تأکید کرد: بنابراین طولانی شدن روند ساماندهی این اراضی به هر دلیلی قابل قبول نیست و مصوبه شورای‌عالی معماری و شهرسازی باید هرچه زودتر اجرا و از تخریب و دست‌درازی به آن جلوگیری شود.

رحمانی با اشاره به اینکه این پادگان در دل خود پشتوانه‌های تاریخی و فرهنگی شهر را جای داده است افزود: این فضایی که در بافت مرکزی شهر نیز قرار دارد، نقشی مهم به‌عنوان تنفس‌گاه شهری ایفا می‌کند که در نقشه‌های طراحی‌شده مصوب همه ملاحظات فرهنگی، تاریخی و زیست‌محیطی در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: بی‌تردید این بخش از شهر برای مردم ارومیه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و می‌طلبد هماهنگی‌های بین‌بخشی با جدیت بیشتری صورت بگیرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: در دی ماه سال گذشته در جلسه نهایی شورای‌عالی شهرسازی، موضوع زمین‌های پادگان لشکر 64 ارومیه مطرح شد و خوشبختانه به تصویب رسید.

سیدسلمان ذاکر تصریح کرد: این زمین‌ها یادگار دهه‌های گذشته برای شهر ارومیه بوده و امروز به‌عنوان تنفس‌گاه شهر مطرح است و به‌شمار می‌رود.

اراضی پادگان لشکر ۶۴ ارومیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر