کد خبر: 949458 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی خبر داد:

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از لایروبی ۱۵.۵۶ کیلومتر از رودخانه ها و انهار منتهی به دریاچه ارومیه لایروبی طی امسال خبر داد.

به گزارش ایلنا، اتابک جعفری با بیان اینکه طی سال گذشته ۱۰۲ کیلومتر از انهار و رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه با اعتباری بالغ بر ۵۲ میلیارد و ۷۲۶ میلیون ریال انجام شده است، افزود: طی سال جاری ۱۵.۵۶ کیلومتر از انهار و رودخانه های منتهی به دریاچه لایروبی شده که طبق برنامه ریزی مقرر است امسال ۴۱.۴۵ کیلومتر لایروبی شود.

وی در پاسخ به میزان آب صرفه جویی شده در اثر لایروبی رودخانه ها و انهار برای هدایت به سمت دریاچه افزود: ساماندهی و لایروبی مسیر رودخانه ها بیشتر در بازه انتهای رودخانه که به پیکر اصلی دریاچه منتهی می‌شود انجام پذیرفته است در بازه زمانی قبل از لایروبی مسیر جریان،  با توجه به شیب بسیار کم در مناطق پست حاشیه دریاچه ارومیه همچنین پس روی پیکره  آبی دریاچه ، حجم آب سیلابی دچار پخش شدگی شده و با تشکیل ماندآب و سپس بخیر باعث هدر رفت آب و عدم انتقال آن به پیکری اصلی می شد که بعد از اجرای طرح ساماندهی و لایروبی بازه های پایین‌دست رودخانه ها این نقیصه تا حدودی برطرف شده و آب عبوری با کمترین میزان تلفات به پیکره اصلی هدایت شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه امکان اندازه گیری میزان آب عبوری دربازه لایروبی شده بعد از آخرین ایستگاه هیدرومتری امکان پذیر نیست نمی‌تواند رقم دقیقی از درصد صرفه جویی از هدر رفت آب را محاسبه کرد.

جعفری با اشاره به حجم مخازن استان در سال جاری اظهار کرد: طبق اندازه گیری انجام شده در ۹ مرداد ماه امسال، ۱۱۴۷ میلیون متر مکعب آب در سدهای استان وجود دارد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد کاهش را نشان می دهد.

وی با اشاره به وجود ۱۳ سد در استان ادامه داد: سد شهید کاظمی بوکان به عنوان بزرگترین سد از لحاظ حجم مخزن با ۵۳ درصد پرشدگی دارای ۴۲۶ میلیون مترکعب آب است.

لایروبی رودخانه‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر