کد خبر: 949405 A

سرخوش :

مدیریت دفاتر ستاد احیای دریاچه اورمیه که پیش از این به طور جداگانه در شهرهای اورمیه، تبریز و سنندج قرار داشت، در آذربایجان‌غربی متمرکز شده است.

به گزارش ایلنا؛ رئیس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: مدیریت دفاتر ستاد احیا در استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و کردستان متمرکز و مسئولیت‌های این دفاتر به آذربایجان‌غربی محول شد.

فرهاد سرخوش ادامه داد: دفاتر ستاد احیا در استان‌های آذربایجان‌شرقی و کردستان تعطیل نشده و نمایندگان این دفاتر جهت هماهنگی با دفتر استان‌ها فعال هستند.

وی با استقبال از محول کردن اختیارات کلی ستادهای احیای دریاچه اورمیه در منطقه به آذربایجان‌غربی گفت: این استان بیشترین دربرگیری با احیای دریاچه اورمیه را دارد و تمرکز واحد در احیای نگین آبی آذربایجان می‌تواند برنامه‌های دولت برای احیای این دریاچه را بهتر و سریع‌تر عملی کند.

به گزارش ایلنا،تشکیل ستاد احیای دریاچه اورمیه در اولین جلسه هیات دولت در سال ۱۳۹۲ مطرح شد که بیانگر توجه دولت تدبیر و امید به مطالبه مردم منطقه مبنی بر احیای دریاچه بود.

با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه اورمیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه اورمیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد

هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه اورمیه اعلام شده‌ ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.

دریاچه اورمیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال (از ۱۳۹۴) به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

 

احیای دریاچه ارومیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر