کد خبر: 949071 A

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از برداشت گیاه دارویی بادرشبو از سطح اراضی زیر کشت استان خبرداد.

به گزارش ایلنا ، اکبر کرامتی بیان کرد: امسال 265هکتار از اراضی استان زیر کشت بادرشبو رفته که نسبت به سال گذشه در حدود سه برابر افزایش یافته است و برآورد می شود از این اراضی 4140 تن پیکره رویشی تولید و به بازار عرضه شود. 

کرامتی اظهار کرد: ارومیه ، خوی ،سلماس و میاندوآب جزو شهرهایی هستند که کشت عمده این محصول در آنها انجام می شود.

وی ادامه داد: تعداد 5 واحد تولید عرقیات گیاهی جهت عرقگیری از محصول بادرشبو کشت شده در سطح استان فعالیت دارند و عرق استحصالی  جهت مصرف در تهیه شربت ، نقل  در داخل استان و مازاد آن به خارج از استان صادر می شود.

کرامتی با بیان اینکه از این میزان تولید بیش از دو میلیون لیتر عرق استحصال می شود، تاکید کرد: بخشی از محصول تولیدی برای تهیه عرقیات و برای مصارف صنعتی توسط کارخانه های استحصال عرقیات به مصرف رسیده و بخشی دیگر نیز به صورت سنتی و در کارگاه های کوچک عرق گیری یا در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی گفت: همزمان با فرا رسیدن مرداد ماه استحصال گیاه بادرشبو در آذربایجان غربی آغاز می شود و تا اواخر شهریور ماه ادامه می یابد.

وی همچنین تاکید کرد: کار خشک کردن سرشاخه های گلدار این محصول برای ایجاد تنوع و افزایش زمان عرضه محصول برای تهیه دمنوش در دستور کار مدیریت باغبانی و مجری طرح گیاهان دارویی استان قرار گرفته است.  به‌طوری که با خشک کردن سرشاخه در سایه می توان در طول سال از این محصول ارزشمند استفاده کرد.

به گزارش ایلنا، بادرشبو در مرحله گلدهی از بیشترین مقدار ماده  موثره برخوردار است . بدین منظور برای استخراج اسانس اواخر مرحله گلدهی هنگامی که یک سوم گلها سبز رنگ شده باشند زمان مناسبی برای برداشت محصول می باشد.

 مواد موثره پیکر رویشی این گیاه  ( عرق حاصل از تقطیر ) آرام بخش و اشتها‌آور است ، اسانس بادرشبو خاصیت ضد باکتریایی دارد و از آن برای مداوای دل درد و نفغ شکم و همچنین در صنایع غذایی و نوشابه سازی و صنایع بهداشتی و آرایشی استفاده می شود .

بادرشبو گیاهی علفی یکساله است که در ارومیه در سطح وسیعی کشت می شود و نباید این گیاه را با بادرنجبویه که گیاهی چند ساله است و از همان خانواده ( تیره نعناعیان ) اشتباه گرفت . گل و پیکر رویشی بادرشبو ( برگها و ساقه های جوان ) معطر هستند .

مقدار اسانس با توجه به شرایط اقلیمی محل رویش متفاوت و بین 0.6تا 0.8 است. اسانس از ترکیبات متفاوتی تشکیل شده است که مهم‌ترین آن سیترال و استات ژرانیل است.

 

برداشت گیاه بادرشبو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر