کد خبر: 948966 A

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد:

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از تولید سالانه ۸۳۰۰ تن خیار گلخانه ای در سطح واحدهای گلخانه ای استان خبر داد.

به گزارش ایلنا، عزیز امانی با بیان اینکه در ۷۷ واحد گلخانه ای در استان خیار تولید می شود، افزود: شهرستان ارومیه با تعداد ۳۴ واحد به مساحت ۷.۵ هکتار، بیشترین سطح زیر کشت خیار گلخانه ای در استان را داراست.

امانی بیان کرد: عمده رقم کشت شده در این واحدها رقم ناگین است و در مجموع در حدود ۲۱ هکتار از مساحت واحد گلخانه ای استان خیار کشت شده است.

وی افزود: عمده شهرستان‌های تولید کننده خیار گلخانه ای به ترتیب ارومیه، نقده، بوکان، خوی و مهاباد هستند.

وی تصریح کرد: ارائه تسهیلات با نرخ سود پایین برای احداث و توسعه گلخانه ها، قرار دادن بذور و کود یارانه دار در اختیار گلخانه داران و تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی برای توسعه گلخانه ها، از اقدامات مهم برای توسعه صنعت گلخانه استان است.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: در کنار فراهم بودن زمینه های صادرات و تولید در این استان صرفه جویی در مصرف آب و نهاده های کشاورزی، سالم سازی محیط کشت، دارا بودن کمیت و کیفیت بالای محصول در کنار کاهش هزینه های تولید و خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی براثر حوادث طبیعی از علل توجه بهره برداران و مسئولان به کشت های گلخانه‌ای است.

به گزارش ایلنا، کشت گلخانه‌ای به عنوان یکی از پیشران‌های توسعه در اقتصاد آذربایجان‌غربی مطرح است و افزایش سهم آن در بخش کشاورزی توام با کاهش ۱۰ برابری مصرف آب و افزایش چندین برابری بوده که هر دوی این موارد، ارمغانی از سوی دولت تدبیر و امید برای رونق اقتصادی و راندمان بالای تولیدات کشاورزی در استان به شمار می‌رود.

تولید خیار گلخانه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر