کد خبر: 948083 A

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد:

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به آغاز برداشت گوجه فرنگی از سطح ۵ هزار و ۶۶ هکتار از اراضی زراعی زیر کشت این محصول در استان گفت: پیش بینی می‌شود ۲۵۳ هزار تن گوجه فرنگی از سطح مزارع زیر کشت استان برداشت شود

به گزارش ایلنا، علی عیدی بیان کرد: امسال پیش بینی می‌شود که بیش از ۲۵۳۳ هزار تن گوجه فرنگی از اراضی زیر کشت این محصول که در ارقام مختلف مانند سان‌ست، کیمیا، سما،پارس، ۸۳۲۰ متین، فورمونت، لونا، سوپر لونا، اناری و شیمیایی‌کشت شده ، برداشت شود.

عیدی با بیان اینکه تولید این محصول در استان ۱۶۶ درصد نسبت به پارسال افزایش دارد، افزود: ۴۵ تا ۵۰ درصد این محصول در داخل استان به اشکال مختلف اعم از تاره خوری و فرآوری شده مصرف می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه ارومیه، میاندوآب، شاهیندژ و بوکان بیشترین سطح زیر کشت این محصول را به خود اختصاص داده‌اند، اضافه کرد: گوجه فرنگی در استان به صورت رب و سس بیشتر مصرف می‌شود و کار عمل‌آوری آن در کارخانه های داخل استان و یا به صورت خانگی صورت می گیرد.

وی گفت: متوسط عملکرد در هکتار این محصول ۵۰۰ تن است که علاوه بر تامین نیاز مردم داخل استان، مازاد محصول تولید شده به سایر استان های کشور نیز صادر می شود.

عیدی با بیان اینکه سرانه مصرف این محصول در استان  ۵۰ کیلوگرم است، اظهار کرد: ۶۰ هزار تن از گوجه فرنگی تولید شده در استان به صورت تازه خوری مصرف و بقیه توسط کارخانه های تبدیلی خریداری می‌شود.

 مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: به علت بالا بودن قیمت این محصول در سال گذشته در کشاورزان رغبت به کشت افزایش یافته است و به همین علت سطح زیر کشت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش ایلنا، گوجه فرنگی یکی از محصولات مهم تولیدی در آذربایجان‌غربی است که علاوه بر مصرف داخلی به صورت تازه خوری پس از فرآوری در کارخانجات آذربایجان‌غربی به صورت رب و سس به خارج از استان و حتی کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه و آذربایجان نیز صادر می شود و نقش مهمی در اقتصاد منطقه دارد.

برداشت گوجه فرنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر