کد خبر: 947539 A

ایلنا از آذربایجان غربی گزارش می‌دهد؛

افزایش چندین باره قیمت لبنیات موجب نارضایتی شهروندان ارومیه‌ای شده است.

به گزارش ایلنا، حباب افزایش قیمت کالاهای اساسی و موادغذایی بازار لبنیات را هم بی بهره نگذاشته  است و تا جایی که برخی از محصولات لبنی مانند شیر از ابتدای امسال در بازار ارومیه با افزایش قیمت های بیش از 30 درصدی روبرو شده است.

افزایش قیمت از یک طرف و کاهش حجم مواد در بسته بندی های غذایی از سوی دیگر باعث شده تا سهم مردم استان از مصرف محصولات لبنی در یکی دو سال اخیر کاهش چشمگیری داشته باشد در حالی که آذربایجان غربی یکی از قطب های اصلی تولید محصولات دامی و لبنی است.

در جلسه ستاد تنظیم بازار در تیر ماه امسال قیمت شیر خام به ازای هرکیلو 2 هزار و ۹۰۰ تومان تعیین و اجازه داده شد بنابر شرایط این محصول هفت درصد بالاتر یا پایین‌تر از این نرخ به فروش برسد، این در حالی است که برخی از شرکت های عرضه کنندگان محصولات لبنی همزمان با کاهش حجم محصولات از سال گذشته تاکنون چندین بار اقدام به افزایش قیمت محصول کردند.

محصولات لبنی از جمله شیر به عنوان کالای اساسی در سلامت جامعه نقش مهم و تأثیر گذاری دارد اما افزایش مکرر موجب شده تا حضور این محصولات مهم در سفره های غذایی مردم به تدریج کمرنگ شده و در برخی از موارد به طور کامل حذف شد در حالی که کاهش و یا حذف مصرف مواد لبنی می تواند در درازمدت تبعات جبران ناپذیری بر پیکره سلامت جامعه وارد کند و هزینه های هنگفتی را متحمل چرخه سلامت کشور کند.

البته باید گفت که افزایش قیمت در سال‌های اخیر موضوع تازه ای نیست که جای تعجب هم داشته باشد و تقریبا صددرصد کالاهای اساسی در طول این سالها به سبب نوسانات اقتصادی ناشی از نبود مدیریت جامع در کنترل بازار با تب افزایش قیمت نجومی روبرو شدند اما شاید بشود برخی از کالاها و موادغذایی را برای یک دوره کوتاه از سبد غذایی مردم حذف کرد ولی موادغذایی مانند شیر، گوشت و مواد پروتئینی در صورت حذف درازمدت از سفره ها سلامت مردم را با خطر جدی روبرو می کند.

مجیدی یکی از شهروندان ارومیه‌ای که معلم  ریاضی است درباره گرانی لبنیات گفت: از  تحریم‌ها تا مشکلات اقتصادی و عدم نظارت صحیح بر بازار استهر کدام به نوعی به مشکلات دامن زده‌اند.

وی بیان کرد: تا ماه‌های گذشته لبنیات به‌ویژه شیر و ماست غذای اصلی خانواده ما بود اما با این قیمت افسار گسیخته فقط در وعده صبحانه می‌توانیم لبنیات مصرف کنیم.

 زکیه محمد زاده از دیگر شهروندان شهرمان که در حال خرید از مغازه لبنیات بود گفت: واقعا شرایط سختی شده است و مردم دیگر قدرت خرید ندارند و روز به روز قیمت‌ها رو به افزایش است در حالی که حقوق و دستمزد شوهرم هیچ تغییری نکرده است.

وی در ادامه چنین می‌گوید: مدت‌ها است که به بیماری پوکی استخوان مبتلا شده‌ام و در کنار داروهای ویتامینی که پزشک تجویز کرده مجبورم لبنیات زیادی مصرف کنم که با این وضع سرسام‌آور قیمت‌ها، توان خریدم رو به پایین است.

 حسن راده شهروند ارومیه ای نیز ضمن ابراز ناراحتی از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بازار گفت: باور کنید هر روز که اقدام به خرید می‌کنیم از اینکه قیمت‌ها باز هم افزایش یافته دچار مشکل روحی و روانی شدیم و معلوم نیست چه کسی باید این وضعیت را کنترل کند و با وجود اینکه این همه دستگاه‌های نظارتی و بازرسی وجود دارد اما همچنان قیمت‌ها در حال افزایش است و نمی‌دانیم مشکلات خود را به چه کسانی بگوییم.

وی افزود: با بالا رفتن قیمت لبنیات وزن آنها نیز کاهش یافته، روز گذشته پنیر را با چندین برابر قیمت قبلی خریدم که متاسفانه پس از باز کردن متوجه شدم که آب پنیر با کمی پنیر خریده‌ام.

این شهروند گفت: قوطی پنیر را برداشته و به نشانه اعتراض راهی مغازه لبنیات فروشی شدم و پس از نشان دادن قوطی پنیر به فروشنده، مغازه‌دار گفت متاسفانه چندمین نفری هستید که به‌خاطر این موضوع شکایت کرده‌اید .

یکی از فعالان رسانه‌ای در مورد افزایش قیمت لبنیات گفت: پیش از افزایش قیمت لبنیات هفته‌ای یک بار  اقدام به خرید ماست سطلی به قیمت 15 هزار تومن می‌کردیم اما با افزایش قیمت‌ها، قیمت ماست سطلی به 25 هزار تومان افزایش یافته و از توان خرید ما خارج شده است و بنابراین ما فقط ماهی یک یا دو بار می‌توانیم از ماست استفاده کنیم.

وی افزود: همچنین خانواده ما یک روز در میان دو کیلو شیر می‌خرید اما با گران شدن لبنیات سفره لبنی ما کوچکتر شده و ما هفته‌ای دو کیلو شیر خریداری می‌کنیم.

 برای پیگیری نوسانات شدید لبنیات با مسئول مربوطه در سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان ‌غربی تماس گرفته شد اما مسئولان این اداره از  پاسخ دادن امتناع کردند.

 

 

تحریم ها علیه ایران لبنیات مردم آسیب اجتماعی فقر اقتصادی افزایش قیمت محصولات لبنی گرانی مواد لبنی گرانی مواد غذایی در سال ۹۹
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر