کد خبر: 942627 A

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی با اشاره به اهمیت اجرای طرح‌های آبخیزداری در توسعه بسترهای اقتصادی و اجتماعی استان گفت: اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان در ارزیابی‌های اخیر، رتبه نخست بخش کمی و کیفی آبخیزداری را در کشور به خود اختصاص داده است.

هادی قاسمی در گفت‌وگو با ایلنا،با اشاره به اجرای کامل طرح‌های آبخیزداری در ۱۷ شهرستان آذربایجان‌غربی طی سال گذشته، اظهارداشت: سال گذشته، ۲۵۰ هزار مترمکعب عملیات آبخیزداری و سازه‌های مکانیکی با ۳۱۰ میلیارد ریال هزینه در استان به اجرا درآمد.

وی بیان کرد: اعتبار طرح‌های آبخیزداری اجرایی در آذربایجان‌غربی نظیر دیگر مناطق کشور با موافقت رهبر معظم انقلاب از صندوق توسعه ملی اختصاص یافته‌است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی ادامه داد: اجرای طرح‌های آبخیزداری در سال گذشته که با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی انجام شد، نقش بسزایی در جلوگیری از ایجاد سیلاب داشت و در صدد تقویت این بخش برای جلوگیری از بروز مشکلات مشابه هستیم.

قاسمی تصریح کرد: امسال قرار است ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار ملی و ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار استانی در راستای اجرای طرح‌های آبخیزداری آذربایجان‌غربی اختصاص داده شود.

وی افزود: طبق پیش بینی‌ها، امسال ۳۹ طرح آبخیزداری با پوشش ۳۸۰ هزار هکتاری در استان اجرا می شود.

قاسمی بیان کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری در عرصه‌های ملی و نقاط حادثه خیز عاملی مهم در پیشگیری از بروز سیلاب‌هاست و باید برای جلوگیری از ایجاد سیلاب‌ها طرح‌های آبخیزداری در نقاطی که از پیش مطالعه و آماده شده است، به اجرا درآید.

وی خاطرنشان‌کرد: آذربایجان غربی ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار منابع طبیعی دارد که از این میزان ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار هکتار عرصه مرتعی است.

به گزارش ایلنا،صاحب نظران این بخش تاکید دارند که با اجرای هر هکتار آبخیزداری می‌توان ۵۰۰ مترمکعب آب جدید تولید کرد؛ ضمن آنکه اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری از ۶.۵ تن فرسایش خاکی و رسوب جلوگیری می‌کند و آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های نیازمند آبخیزداری به شمار می‌رود زیرا این استان از یک سو منابع آبی لازم برای ذخیره سازی و مصرف در بخش کشاورزی را دارا بوده و‌ از سوی دیگر این بخش سهم قابل توجهی از اقتصاد منطقه را به خود اختصاص داده است.

 

منابع طبیعی وآبخیزداری آدربایجان غربی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر