کد خبر: 936482 A

نایب رئیس اتحادیه میوه و تره بار شهرداری ارومیه در گفت وگو با ایلنا :

هر ساله از 15 اسفند تا 5 خرداد صادر کنندگان ایرانی اقدام به صادرات هندوانه به کشور ترکیه می‌کنند اما امسال با شیوع بیماری کرونا صادر کنندگان ایرانی با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کردند و عاقبت ۳۰ میلیارد تومان از قبال صادرات هندوانه متضرر شدند.

به گزارش ایلنا، هندوانه های صادر شده ایرانی به تناژ 6500 تن که 4200 تن آن مربوط به آذربایجان غربی بود توسط دولت ترکیه امحا شد.

همه ساله از ۱۵ اسفند  تا ۵ خرداد صادرات هندوانه ایران به ترکیه از طریق مرز بازرگان انجام می‌شد که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا مرز بازرگان بسته شد و با رایزنی‌های بسیار توسط بازرگانان ایرانی با طرف ترکیه این هندوانه ها از طریق مرز ریلی به کشور ترکیه ارسال شد

بعد از حمل 6400تن هندوانه به ترکیه در اقدامی عجیب ترکیه تعرفه واردات کشورش را از 75 دلار به 300 دلار افزایش داد

این اقدام عجیب کشور ترکیه در حالی صورت گرفته که بازرگانان کشورمان هزینه های گزاف حمل توسط لوکوموتیو به مبلغ ۶۰ یورو به ازای هر واگن و در جمع به مبلغ یک میلیارد تومان اصناف میوه و تره بار آذربایجان غربی را  متضرر کرده است.

صدای ما را انعکاس دهید

رحمت تقی زاده نایب رئیس اتحادیه میوه و تره بار شهرداری ارومیه در گفتگو با ایلنا با بیان اینکه تاکنون از طرف هیچ‌یک از مسئولین استانی و کشوری حمایت نشده اند افزود:به استانداری،فرمانداری و اتاق بازرگانی جهت حل مشکل مراجعه کرده ایم ولی صرفا نامه نگاری انجام شده و هیچ اقدامی در جهت کمک به بازرگانان خسارت دیده صورت نگرفته است

وی افزود:با شرایط پیش آمده توان پرداخت حقوق کارگران میدان و هزینه های جاری را نداریم لطفا صدای ما را انعکاس دهید 

تقی زاده با بیان اینکه ترکیه برای محموله هندوانه برای هر تن ۳۰۰ دلار  هزینه گمرکی طلب کرد این در صورتی بود که ما هرتن هندواته را در ترکیه به قیمت ۱۸۰ دلار میتوانستیم به فروش برسانیم

وی افزود :کشور ترکیه بعد از دپوی بار هندوانه ایران این تعرفه گمرکی را وضع کرد و ما عاجز از پرداخت این مبلع بودیم 

تقی زاده با بیان اینکه کشور ترکیه برای امحای هندوانه های دپو شده در گمرک آن کشور مبلغ ۶۰۰۰ لیره برای هر واگن از ما دریافت کرد افزود:این مبلغ را صرفا برای باطل نشدن مجوز واردات صادرات پرداخت کردیم.

دولت هیچ‌گونه حمایتی نکرد

یکی از بازرگانان خسارت دیده در گفت وگو با ایلنا گفت:میزان رقمی که میدان‌میوه و تره بار متضرر شده است حدود ۳۰ میلیارد تومان است اما کسی صدای ما را نمی شنود 

وی افزود:ترکیه هر بلایی دوست داشت بر  سر ما آورد در این بین کم‌کاری مسئولان کشوری و استانی بیشتر  باعث ناراحتی صادر کنندگان شده است.

این صادر کننده می‌گوید: دولت هیچگونه حمایتی از ما نکرد دولت ترکیه با زرنگی خاص خود هم هزینه گمرک را گرفت و هم هزینه امحای محصولات‌ را ؛ در این بین فقط ضرر و زیانش برای ما ماند.

این بازرگان در خاتمه با بیان اینکه اصناف و بازرگانان استان خواستار دریافت وام بلاعوض جهت حبران خسارات وارده هستند افزود: از مسئولان کشوری و استانی در خواست می‌کنیم تا خسارات وارده را به هر طریق ممکنی جبران کنند.

ترکیه صادرات هندوانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر