کد خبر: 935143 A

ایلنا از آذربایجان غربی گزارش می‌دهد؛

با حذف ارز چهار هزار و 200 تومانی واردات شکر از ابتدای اردیبهشت، قیمت این محصول در بازار ارومیه با افزایش نجومی به حدود 10 هزار تومان رسیده است.

به گزارش ایلنا، با حذف ارز 4200 تومانی واردات شکر که در ابتدای اردیبهشت ماه تصویب شد، باعث افزایش قیمت چشمگیر این محصول در بازار شد.

بنابر مصوبه ستاد تنظیم بازار، ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات شکر حذف شد و با توجه به اختصاص ارز نیمایی به واردات شکر، قیمت هر کیلو شکر تصفیه شده ۶ هزار و ۴۰۰ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است ولی قیمت این محصول در خرده‌فروشی ها حدود ده هزار تومان است که باعث گرانی و کمبود این محصول شده است.

یکی از فروشندگان لوازم قنادی در ارومیه در این رابطه به خبرنگار ایلنا می‌گوید: بعد از حذف ارز دولتی واردات شکر، امیدوار بودیم  این محصول در بازار فراوان‌تر شده و قیمت آن مشخص شود ولی تغییر چندانی در وضعیت عرضه‌ این محصول رخ نداده است.

وی می‌افزاید: با وجود اینکه نرخ شکر حدود 6 هزار و پانصد تومان تعیین شده ولی حدود هشت هزار تومان در اختیار ما قرار می گیرد که ما هم به قیمت 9 هزار تومان به مشتریان عرضه می‌کنیم.

شکر در حالی با قیمت بالایی به دست مصرف کننده می‌رسد که دبیر انجمن صنفی کارفرمایان‌ شکر گفته بود: "بازرگانی دولتی از قبل ۱۰۰ هزار تن شکر با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده است که با نرخ ۴ هزار و ۵۰ تومان باید در بازار عرضه شود . به گفته بهمئی، بازرگانی دولتی بر توزیع ۱۰۰ هزار تن شکر باید نظارت کافی داشته باشد تا این میزان در بازار سیاه با نرخ بالا فروخته نشود."

ولی در بازار نه تنها خبری از شکر چهار هزار تومانی نیست، بلکه شکر حوالی 10 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

گرانی شکر داد مجلسی ها را در آورد

موضوع گرانی شکر به صحن علنی مجلس نیز رسید. احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو  گفت: "وقتی ثروت مردم از مردم دریغ می شود چپاول ها همانجا رخ می‌دهد؛ 14 میلیارد دلار ثروت این کشور را هر سال در اختیار دولت قرار می‌دهیم که گزارش امروز آقای پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی حکایت از این داشت که 100 هزار میلیارد تومان مابه التفاوت ارز ترجیحی به جیب عده‌ای گردن کلفت رفته و مردم ما نتوانستند از ارزانی کالا چیزی را حس کنند."

این نماینده مجلس می‌افزاید: "بهترین موضوع در این رابطه ماجرای شکر است که امروز در بازار خرده فروشی کیلویی 10 هزار تومان به فروش می رسد و قیمت جهانی شکر 220 دلار است یعنی هر کیلو شکر 22 سنت و با هزینه سربار 255 سنت یعنی یک چهارم دلار می شود؛ اگر دلار را دلار 20 تومن امروز دولت آقای روحانی ببینیم یعنی قیمت آن باید 5 هزار تومان باشد نه 100 هزار تومان در حالی که ما برای خریدن نیشکر ارز 4200 تومان دادیم اما مردم هیچ بهره‌ای از این شکر و اقلام اساسی که باید ارزان تهیه می‌شدند، نبردند."

محمودی، معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان‌ غربی در خصوص نظارت بر بازار و قیمت کالاهای اساسی در استان می‌گوید: "برابر ماده 13 دستورالعمل مذکور تمامی توزیع کنندگان و خرده فروشان کالاهای مشمول مجموعه اول موظفند علاوه بر ثبت مشخصات خود در سامانه، کالا را از اعضای زنجیره تامینی که مشخصات آنها قبلا در سامانه مذکور ثبت شده دریافت کنند."

همچنین در توضیح اداره صمت استان در این خصوص آمده است: کالاهای اساسی مشمول مجموعه اول شامل گوشت قرمز، برنج، حبوبات، چای تخم مرغ، کره، روغن، شکر، لاستیک، کاغذ و خمیر کاغذ است و در صورت عدم ثبت رسید و حواله اقلام مذکور در سامانه جامع انبار و سامانه تجارت توسط زنجیره تامین به استناد قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز با متخلفان برخورد قانونی لازم معمول خواهد شد.

به گزارش ایلنا، شکر دولتی در برخی فروشگاه های زنجیره ای سطح شهر ارومیه با نرخ دولتی 6500تومان توزیع می شود که باعث ایجاد صف های طویل خریداران شکر در ایام کرونایی شده است.

گزارش از : فرزاد صدقی

افزایش قیمت شکر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر