کد خبر: 932027 A

سرپرست جهاد کشاورزی ارومیه خبر داد؛

گفت: ۱۸ هزار هکتار از مزارع غلات در دو مرحله سن مادر و پوره آفت زدایی شد.

محمود سپهر فر در گفت‌وگو با ایلنا بیان کرد: مبارزه با سن گندم از اواخر فروردین ماه سال جاری در شهرستان ارومیه آغاز و تا اوایل تیر ماه ادامه داشت.

وی تصریح کرد: از این مقدار 5 هزار و 500 هکتار سطح مبارزه با سن مادر و12 هزار و 980 هکتار سطح مبارزه با پوره این آفت می باشد.

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه ضمن اشاره به اهمیت کنترل سن گندم تاکید داشت: سن غلات از مهم ترین آفات مزارع گندم و جو است  و از برگ، جوانه، ساقه، سنبله و دانه های گندم و جو تغذیه کرده و به مزارع خسارت می زند و این آفت با تغذیه از گندم و جو در مراحل مختلف رویشی موجب کاهش عملکرد (خسارت کمی) و از بین بردن خاصیت نانوایی (خسارت کیفی) می شود.

وی در باره  با اقدامات این مدیریت برای کاهش درصد سن زدگی و افزایش کیفیت گندم تولیدی گفت: پایش و رصد حشره در طول مدت رشدی گندم، آموزش و توصیه فنی و کارشناسی زمان مناسب کنترل و نظارت در زمان و نحوه اجرای مقابله با آفت از جمله اقدامات واحد حفظ نباتات شهرستان و شبکه مراقبت آفت در مراکز 11 گانه جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه بوده است.

سرپرست جهاد کشاورزی ارومیه اعلام کرد: علف های هرز یکی دیگر از عوامل کاهنده عملکرد محصولات کشاورزی هستند که باید در جهت کنترل آنها مبارزه موثر و به موقع انجام گردد و عملیات مبارزه با علف های هرز مزارع گندم و جو شهرستان ارومیه در سال زراعی جاری در  24 هزار هکتار صورت گرفته است. 

به گزارش ایلنا  امسال 43 هزار و 500 هکتار از اراضی شهرستان ارومیه به کشت گندم اختصاص یافته و پیش بینی می شود 69 هزار تن گندم تولید و برداشت شود.

 

آفت پوره سن گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر