کد خبر: 840601 A

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: کل بهای چغندرقند خریداری‌شده در استان، چهارهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بود که سه‌هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال آن شامل حدود ۷۷ درصد پرداخت شده‌ است.

رسول جلیلی در گفت و گو با ایلنا گفت: امسال از سطح ۲۶ هزار هکتار زمین کشاورزی اختصاص یافته به کشت چغندرقند در استان، یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن از این محصول برداشت شده‌ است.

وی با اشاره به اینکه از نظر پرداخت بهای چغندرقند خریداری‌شده نیز مشکلی وجود ندارد و پرداخت‌ها به روز است، اظهار داشت: انتظار می‌رود کشاورزان ظرفیت کشت را رعایت کرده و از میزان ظرفیت کارخانه‌های استان شامل حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن فراتر نروند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر متوسط عیار چغندرقند تحویلی کارخانه‌های قند بالای ۱۷ درصد برآورد می‌شود که در مقایسه با سال قبل که عیار آن ۱۵ تا ۱۶ درصد بود، از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی در خصوص کشت نشایی این محصول در سطح استان بیان کرد: برای دومین سال متوالی کشت نشایی در چهار شهرستان ارومیه، بوکان، میاندوآب و نقده انجام شده که نتایج آن به‌ویژه در کاهش میزان آب مصرفی بسیار مهم است.

برداشت چغندرقند از اول مهرماه در مزارع زیرکشت این محصول آغاز می‌شود و رعایت زمان برداشت محصول چغندرقند از مزارع توسط چغندرکاران الزامی است.

 

آذربایجان غربی جهاد کشاورزی زمین قند کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر