کد خبر: 823389 A

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از افزایش ۱۵هزار هکتاری کشت آبی در اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه طی سال گذشته و کاهش۲۹ درصدی از مصرف آب کشاورزان پایاب سدها خبر داد.

به گزارش ایلنا از ارومیه، مسعود تجریشی در نشست تخصصی نقد و بررسی عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه که در سالن جلسات دانشگاه ارومیه برگزار شد با اشاره به اینکه طی سال گذشته ۱۵هزار هکتار کشت آبی در اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه افزایش یافته است، اظهار کرد: برنامه ریزی شده تا سال آینده گیاهان دارویی به اندازه کل سطح زیر کشت کشور در ۲ استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی کشت و برداشت شود. 

وی بااشاره به راه اندازی مرکز آینده پژوهی دریاچه ارومیه گفت: مرکز آینده پژوهی دریاچه ارومیه در رشکان ارومیه با اساس نامه پژوهشی در راستای مدیریت دریاچه بعد از احیاء کامل شکل خواهد گرفت.

تجریشی با اشاره به اینکه تغییر در مدیریت آب در منطقه حوضه آبریز دریاچه ارومیه به خوبی انجام شده است، تصریح کرد: در طی ۳ سال گذشته پروژه ها و قرار دادها از جمله پروژه فائو و جایکا با هدف کمک به معیشت کشاورزان و مدیریت آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام شده که نتایج اثر بخشی را به همراه داشته است.

وی بااشاره به اینکه در حسنلو شهرستان نقده بیش از ۶۵ درصد کاهش در مصرف آب را شاهد هستیم، خاطرنشان کرد: تا سال گذشته ۲۹ درصد از مصرف آب کشاورزان پایاب سدها کاهش یافته بدون اینکه مشکل اقتصادی واجتماعی را به همراه داشته باشد.

تجریشی مشکل برخی پروژه های کشور را بخشی عمل کردن دستگاه ها اعلام و یادآور شد: بخشی عمل کردن باعث ایجاد شرایط ناپایدار می شود، باید برای رسیدن به یک نتیجه اثر بخش و عملیاتی در حوزه کاهش مصرف آب، سازمان ها بصورت شبکه ای عمل کنند.

 

آذربایجان شرقی آذربایجان غربی دریاچه ارومیه کشاورزان برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر