کد خبر: 817899 A

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی از آغاز خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی با نرخ مصوب هزار تومان در استان از ۱۱ مهر ۹۸ خبر داد.

 شهریار حیدری در گفتگو با ایلنا در ارومیه با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به کاهش قیمت گوجه فرنگی و به منظور جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان و از بین رفتن انگیزه تولید این محصول، سازمان تعاون روستایی به نمایندگی از دولت نسبت به خرید حمایتی گوجه فرنگی در قالب ساز و کار تعریف شده و با رعایت سقف قیمت مصوب به ازای هر کیلوگرم تحویل در مراکز خرید اقدام خواهد کرد.

وی اضافه کرد: سازمان تعاون روستایی، همراهی حداقل ۲ کارخانه استانی را برای خرید و تبدیل گوجه فرنگی به رب مورد تاکید قرار داده بود که در این راستا، رایزنی هایی با  سایر مدیران کارخانه‌های صنایع تبدیلی استان در حال انجام است و علت اصلی تاخیر در خرید حمایتی این محصول تعلل کارخانه داران در خرید این محصول است. 

حیدری خاطر نشان کرد : در مرحله اول خرید روزانه در حدود 450 تن به طور میانگین توسط 2 کارخانه جذب خواهد شد که امیدواریم با رایزنی با سایر کارخانجات صنایع تبدیلی استان این میزان جذب نیز افزیش یابد.

وی خاطر نشان کرد:  برداشت گوجه فرنگی از سطح چهار هزار و ۸۲۰ هکتار از اراضی زراعی زیر کشت این محصول در استان آغاز شده و امسال پیش بینی می‌شود که بیش از ۱۹۳ هزار تن گوجه فرنگی از اراضی زیر کشت این محصول برداشت شود.

حیدری با بیان اینکه تولید و سطح زیر کشت این محصول در استان ۱۷ درصد نسبت به پارسال افزایش دارد ، افزود: ۴۵ تا ۵۰درصد این محصول در داخل استان به اشکال مختلف اعم از تازه خوری و فرآوری شده مصرف می شود.

وی ادامه داد: به علت بالا بودن قیمت این محصول در سال گذشته در کشاورزان رغبت به کشت افزایش یافته است و به همین علت سطح زیر کشت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

گوجه فرنگی یکی از محصولات مهم تولیدی در آذربایجان‌غربی است که علاوه بر مصرف داخلی به صورت تازه خوری پس از فرآوری در کارخانجات آذربایجان‌غربی به صورت رب و سس به خارج از استان و حتی کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه و آذربایجان نیز صادر می شود و نقش مهمی در اقتصاد منطقه دارد.

 

آذربایجان غربی دولت گوجه فرنگی شهریار گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر