کد خبر: 803352 A

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه گفت: در پنج ماهه نخست امسال ۷۶۹ میلیون دلار کالا از استان آذربایجان غربی صادر شده که برابر با ۱۴۵ درصد افزایش بوده است.

به گزارش ایلنا از ارومیه، حسن انتظار عصر امروز در جلسه گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت که با حضور فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در استانداری آذربایجان‌ غربی برگزار شد، اظهار کرد: در پنج ماهه نخست امسال ۱۴۵ درصد افزایش صادرات در استان وجود داشته که ۵۵ درصد محصولات از طریق گمرگ پیرانشهر بوده است.

وی با اشاره به ترانزیت یک میلیارد دلار ترانزیت کالا در استان افزود: ۷۰ درصد تراتزیت این کالاها از طریق گمرک پیرانشهر انجام شده است در حالی که از نظر زیرساختی این گمرگ وضعیت مناسبی ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه با بیان اینکه بخش خصوصی خواستار حل ماده ۲۰ است، ادامه داد: این موضوع به دغدغه مهم بخش خصوصی تبدیل شده و برخلاف برگزاری جلسات مختلف هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

وی با خطاب قرار دادن وزیر اقتصاد عنوان کرد: در شرایط سخت امروز ایران، بهتر است سهم و نمره بخش خصوصی در بازار فعلی ایران ارزیابی شده تا مشخص شود که این بخش چه خدماتی را در این شرایط سخت انجام داده است.

انتظار با انتقاد از عدم واگذاری‌های نامناسب املاک و دارایی‌های دولتی به بخش خصوصی و خصوصی‌سازی عنوان کرد: امروزه بخش خصوصی با مشکل عدم تامین سرمایه در گردش مواجه بوده که دولت برای حل این مشکل باید تدابیر مناسب و اصولی اندیشیده کند.

وی تصریح کرد: بازار ایران به ویژه بازار آذربایجان‌ غربی ظرفیت بالایی برای صادرات و تولید محصولات کشاورزی دارد و برای این منظور باید مسؤولان در نظر داشته باشند که مرز دیگر تهدید نبوده بلکه یک فرصت برای استان‌های مرزی و توسعه کشور است.

 

آذربایجان غربی اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران دلار دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر