سرخط خبرها:
کد خبر: 793595 A

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی:

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی گفت: مؤدیان می‌توانند در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده خود اعم از اصل بدهی و جرایم غیرقابل بخشش تا پایان مهر ماه مؤدی خوش حساب تلقی شده و مورد بخشودگی قرار گیرند.

حسن کوماسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در ارومیه با بیان این مطلب اظهار کرد: بر اساس ابلاغ بخشنامه بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش، موضوع برخی مواد قانون مالیات‌های مستقیم و ارزش افزوده موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مواد 169، 190، 193، 197 و 199 قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب سال 1380 و مواد 22 و 23 قانون مالیات بر ارزش افزوده، برای مودیان اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی غیردولتی، اتخاذ شده است.

وی افزود: مؤدیان می‌توانند در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده خود اعم از اصل بدهی و جرایم غیر قابل بخشش تا پایان مهر ماه، در اجرای مقررات ماده 191 قانون مالیات‌های مستقیم از این حیث و در این مرحله به عنوان مؤدی خوش حساب تلقی و مورد بخشودگی قرار گیرند.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه این بخشودگی در راستای حمایت از تولید کالای ایرانی، حمایت از فعالان اقتصادی،رعایت اصل تکریم ارباب رجوع و افزایش رضایت‌مندی مؤدیان مالیاتی اتخاذ شده است، ادامه داد: در صورتی که مؤدیان بدهی قطعی شده را تا آخر مهر ماه سال جاری پرداخت کنند مشمول بخشودگی معادل 100 درصد جرایم قابل بخشش می‌شوند.

وی به مفاد بند دو بخشنامه بخشودگی برخی جرایم مالیاتی اشاره و عنوان کرد: در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده، بخشودگی برای مؤدیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط در آبان ماه سال جاری، معادل 98 درصد جرایم قابل بخشش و برای سایر مودیان 96 درصد جرایم قابل بخشش خواهد بود.

کوماسی تصریح کرد: درصدهای بخشودگی برای مودیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط که بعد از آبان ماه نسبت به پرداخت بدهی اقدام کنند درصد بخشودگی به تدریج کمتر شده، به این شکل که برای هر ماه تاخیر دو درصد برای واحدهای تولیدی و چهار درصد برای سایر شرکت‌ها جریمه مطالبه می‌شود.

وی با اعلام اینکه میزان بخشودگی جرایم براساس تاریخ پرداخت مانده بدهی قطعی شده هر یک از سنوات است، اظهار کرد: برای بخشودگی جرایم در اجرای این بخشنامه، مودیان یاد شده باید درخواست بخشودگی جرایم را به اداره‌کل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی تسلیم کنند تا در اجرای این بخشنامه مورد بخشودگی قرار گیرد.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه مودیان مالیاتی می‌توانند برای هر یک از سنوات با پرداخت بدهی مالیاتی آن سال، از مفاد این بخشنامه بهره‌مند شوند، گفت: مودیانی که پیش از ابلاغ این بخشنامه نسبت به پرداخت‌بدهی مالیاتی قطعی‌شده خود اقدام کرده‌اند، می‌توانند درخواست بخشودگی جرایم خود را تا ۲۰ اسفند سال جاری به ادارات امور مالیاتی تسلیم و مورد بخشودگی قرار گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از مفاد این بخشنامه برای بخشودگی جرایم عملکرد و دوره‌های مالیاتی سال‌های 1395، 1396 و 1397 برای مودیانی که طبق مقررات ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم و آیین‌نامه اجرایی تبصره سه این ماده مکلف به ارسال فهرست معاملات هستند، منوط به ارسال فهرست معاملات هر یک از این سال ها تا پایان مهر ماه سال جاری است.

کوماسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر