کد خبر: 786506 A

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

رئیس سازمان جهاد کشاروزی آذربایجان غربی گفت: از ابتدای فصل برداشت دانه روغنی کلزا در استان، میزان 8 هزار و 673 تن کلزا از زارعین خریداری شده است.

رسول جلیلی در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی مباشر خرید کلزا در استان است، افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۴ هزار تن دانه روغنی کلزا در آذربایجان‌غربی از  ۵ هزار و ۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت این محصول برداشت شود.

جلیلی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی دانه روغنی کلزا  ۳۴ هزار و  ۳۹ ریال در سال جاری تعیین شده است، اظهار کرد: برداشت کلزا از مورخه27 خردادماه در سطح استان آغاز شده است که تاکنون در سطح 4 هزار و 50 هکتار از مزارع کلزا کار برداشت به اتمام رسیده است و تعداد 30 دستگاه کمباین نیز به طور مستمر در سطح شهرستانها در این خصوص به کارگیری شده است .

وی با بیان اینکه تعداد ۱۰ مرکز خرید دولتی جهت تسهیل در امر خرید و رفاه حال زارعین کلزا کار استان در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: تاکنون مراکز خرید مستقر در شهرستانهای پلدشت، بوکان، نقده، میاندوآب و پیرانشهر بیشترین میزان دانه روغنی را از زارعین استان خریداری کرده اند.

جلیلی یاد اور شد: در سال گذشته هشت هزار و ۱۹۷ تن کلزا از زارعان استان خریداری شد، که پیش بینی ها بیانگر افزایش 6 درصدی خرید محصول تا کنون، نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته است که عملیات خرید همچنان تداوم دارد.

وی تاکید کرد: تا کنون مقدار 7411 تن از این میزان کلزای خریداری شده به مقصد کارخانه روغن کشی استان اصفهان حمل شده است.

جلیلی بیان کرد: تا کنون مبلغ 7 میلیارد تومان از کل بهای خریداری شده به حساب زارعین واریز شده و همچنان این روند ادامه دارد.

این مسئول  گفت: امسال بذر یارانه ای به کشاورزان ارائه شده و دستگاه های ریز کارنده و هد برداشت نیز به صورت یارانه ای در اختیار زارعان قرار داده شده است.

جلیلی با بیان اینکه انواع سموم حشره کش مورد نیاز نیز به کشاورزان ارائه و نظارت‌ها برمراحل کاشت، داشت و برداشت محصول انجام شده است، افزود: در تمامی مزارع ارقام هیبریدی و گواهی شده کشت شده و به تمامی شهرستان ها ارقامی یکسان بین زارعان توزیع شده و بذرهای توزیعی هم تولید داخلی و هم هیبرید خارجی هستند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان همچنین از خرید تضمینی 81 هزار تن گندم مازاد بر نیاز زراعین استان توسط 63 مرکز خرید دولتی خبرداد و گفت: تاکنون 16 میلیارد تومان از بهای گندم خریداری شده به حساب گندمکاران استان واریز شده است.

گفتنی است، کشاورزان با توجه به خشکسالی های پی در پی، کمبود آب و تغییر شرایط اقلیمی و کمک به روند احیای دریاچه ارومیه، باید به سمت کشت های استراتژیک با آب بری کم حرکت کنند که یکی از این محصولات دانه های روغنی از جمله کلزاست.

کلزا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر