کد خبر: 765080 A

جوانبخت خبرداد:

مدیرکل اوقاف آذربایجان‌غربی گفت: از محل درآمد موقوفات، اشخاص نیازمند، مستمند و کهنسال با بی‌بضاعت به‌صورت رایگان برای زیارت به اماکن مقدس مذهبی اعزام می‌شوند.

حجت الاسلام ناصر جوانبخت امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در ارومیه اظهار کرد:  سال گذشته به صورت رایگان و از محل درآمد موقوفات این استان، 70 نفر از افراد نیازمند و مستمند با سن بالا که آرزوی زیارت داشتند به کربلای معلی اعزام شده‌اند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی از افزایش درآمد دو برابری موقوفات آذربایجان‌غربی خبر داد و بیان کرد: درآمد موقوفات این استان در سال 1397 نسبت به سال‌های گذشته دو برابر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه این درآمد سال گذشته 130 میلیارد ریال بوده، اذعان کرد: به روز نبودن نرخ مال‌الاجاره علت اصلی عدم افزایش درآمد موقوفات در سال‌های گذشته بوده است.

جوانبخت گفت: هر سال 25 هزارمتر مربع از بودجه موقوفات به فعالیت‌های عمرانی اختصاص و در هر شهر یک طرح عمرانی افتتاح می‌شود.در حوزه علوم دینی بیش از 60 میلیارد ریال به مردم خدمات ارایه شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی اطلاع رسانی درباره موقوفات جدید را اثر‌گذار عنوان کرد و افزود: در دو سه سال اخیر بیش از 500 وقف جدید، 36 هزار رقبه و 6 هزار و 400 موقوفه به ثبت رسیده و این خود نشان از دستاورد‌های مهم ناشی از اطلاع‌رسانی و عملکرد اوقاف است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای حفظ و صیانت از موقوفات گفت: بیش از 22 هزار رقبه در سطح استان فاقد سند هستند که طی سه سال گذشته برای 17 هزار رقبه سند اخذ شده که به نوعی فعالیت انجام شده با 85 سال گذشته برابری می‌کند و این نخستین گام در حفظ تثبیت مالکیت موقوفات بوده است.

جوانبخت اظهار کرد: همچنین مطالبات از مستاجران حقیقی موقوفات حدود 30 میلیارد بوده و مهمتر از آن نیز بدهی 730 میلیارد ریالی دستگاه‌های دولتی به اوقاف مستندسازی شده و این مبلغ برای 200 ملک مورد ادعای اداره اوقاف است.

وی با بیان اینکه عدم اطلاع و اشراف از مسایل شرعی موقوفات و قوانین آن سبب مشکلاتی شده، خاطرنشان کرد: مسؤولان باید در بخش مطالبات دولتی پشتیبان معنوی وقف باشند تا خدمات‌رسانی به مردم بهتر انجام بگیرد.

آذربایجان غربی اوقاف و امور خیریه عتبات عالیات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر