کد خبر: 1159407 A

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره نمایشهای خیابانی «طراوات» با حضور مسئولان، استادان، هنرمندان و عموم علاقه‌مندان برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مجید خلخالی،دبیر نخستین جشنواره نمایش‌های خیابانی  «طراوات»  شیوع بیماری کرونا را یکی از آسیب‌های جدی جامعه امروز دانست و گفت: این بیماری  شور و نشاط را در سطح جامعه کاهش داده و اکثر هنرمندان و خانواده‌ها را درگیر غم و غصه و تنهایی  کرده است. 

خلخالی در ادامه به روند برگزاری جشنواره اشاره کرد و افزود : فراخوان جشنواره یک آبان منتشر و مهلت ارسال آثار تا 20 بهمن اعلام شد. در مدت زمان ارسال آثار 6 اثر به جشنواره ارسال که هیأت داوران بعد از بررسی‌های لازم 4 اثر با نام‌های «چچمه خاتون» به کارگردانی محمد مصطفایی ، «آب را گل نکنیم» به کارگردانی هانیه عزت جو ، «وسواس» به کارگردانی جواد نجاری و مرگ تدریجی به کارگردانی حمیدرضا حاجی رستملو را جهت اجرا در بخش مسابقه جشنواره انتخاب کرد.

وی افزود: آثار انتخابی در دو روز و در دونوبت صبح و عصر برای اجرای عمومی و داوری انجام شد که استقبال کم نظیری از این آثار شد.

در ادامه این مراسم نیز یدالله قربانی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوی به لزوم مدیریت مصرف آب اشاره کرد و گفت : یکی از دغدغه های امروزه استفاده مجدد از آب خاکستری است .

 سلطانی افزود: هنرهای نمایشی از متن اقشار مختلف اجتماع برخاسته و با توجه به انگیزه‌های بروز و ظهور آن، همواره کارکردهای مختلفی از جمله اصلاح رفتارهای اجتماعی داشته و خالقان و بازیگران این عرصه با زبان هنری خود بایدها و نبایدهای زندگی بشری را به فراخور فهم مردم کوچه و بازار بیان کرده‌اند. وی افزود:در نمایش  خیابانی بازیگر به دور از تمامی عناصر دست و پاگیر صحنه‌ای در تلاش است تا مخاطب خود را نسبت به موضوعی خاص به هیجان و گاه به تفکر و تعمق در آن مساله وا دارد.

در ادامه مراسم از هنرمند فقید حیدر حاتمی  از اساتید خوشنویسی شهر خوی تجلیل و نفرات برتر این جشنواره اعلام شد.

در بخش بازیگری زن رتبه اول جشنواره هیأت داوران «هانیه عزت جو» را به خاطر بازی در نمایش «آب را گل نکنیم» با اهدا دیپلم افتخار ، تندیس و هدیه نقدی انتخاب کرد . هیئت داوران در این بخش,انتخابی برای رتبه های دوم و سوم نداشت .

در بخش بازیگری مردان نیز هیئت داوران انتخابی، برای رتبه اول نداشت . رتبه دوم بازیگری مرد جشنواره  برای «جواد نجاری» و «ناصر پیر آقالو»بصورت مشترک برای بازی در نمایش «وسواس» اعطا شد.

رتبه سوم این بخش نیز به  «حمیدرضا حاجی رستملو» برای بازی در نمایش «مرگ تدریجی» اعطا شد.

در بخش کارگردانی رتبه اول جشنواره بهمراه دیپلم افتخار ،تندیس و جایزه نقدی به نمایش «آب را گل نکنیم» به کارگردانی «هانیه عزت جو» تعلق گرفت . هیأت داوران برای رتبه دوم انتخابی نداشت . رتبه سوم بخش کارگردانی به نمایش «وسواس» به کارگردانی «جواد نجاری» اختصاص یافت .

در بخش ایده و طرح هیأت داوران هیچ انتخابی برای رتبه های اول و سوم نداشت و رتبه دوم این جشنواره به نمایش «آب را گل نکنیم» به «هانیه عزت جو» اهدا شد.

به گفته دبیر نخستین جشنواره نمایش های خیابانی «طراوت» دو اثر برگزیده این جشنواره برای اجراهای بیشتر در طول سال حمایت خواهند شد.

 

انتهای پیام/
جامعه دیپلم شور و نشاط مرگ مهلت ارسال آثار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر