کد خبر: 1130826 A

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به آغاز فصل برداشت گردو، در آذربایجان غربی, از پیش بینی تولید بیش از ۱۰ هزار و ۹۰۰ تن گردو از باغات استان خبر داد.

 جعفر وحدت در گفت و گو با ایلنا، با بیان اینکه استان در زمینه تولید گردو رتبه ششم کشوری را داراست، اظهارکرد: امسال شش هزار و ۶۷۰ هکتار از باغات استان به کشت گردو اختصاص یافته است که ۵ هزار و ۳۲۰ هکتار از باغات بارور و مابقی به صورت نهال هستند. 

وحدت، میانگین عملکرد باغات گردو در هر هکتار را بیش از ۲ هزار کیلوگرم محصول خشک عنوان و خاطرنشان کرد: شهرستان ارومیه وسردشت بیشترین میزان تولید گردو در استان را به خود اختصاص داده اند. 

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی  سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی  گفت: ارقام کشت شده عموما بذری و از ژنوتیپ های مختلف هستند در سالهای اخیر ارقام خارجی و درختان نخبه کشت بافتی و پیوندی نیز در سطح وسیع کشت و در حال توسعه است، به طوری که بعد از ارقام خارجی کشت شده می توان به رقم چندلر، فرنور، پدرو، فرنت و فرانکت، ارقام بومی و کاغذی اشاره کرد.

وحدت خاطر نشان کرد: درسالهای اخیر کشت ارقام جدید خارجی دیربرگ و پربازده در استان شروع شده است و امسال هم به منظور افزایش تولید و بهبود کیفیت و کاهش هزینه های تولید، با همکاری کارشناسان باغبانی در سطح شهرستانها و کشاورزان، اقدام به تعویض تاج درختان گردو با عمل پیوند سرشاخه کاری به صورت الگویی بااستفاده ازارقام جدید به تعداد حدود ۶ هزارشاخه درسطح استان شده است. 

وی اضافه کرد: مصرف گردو در تقویت حافظه، استحکام استخوان ها و پیشگیری از بروز بیماری های قلبی و برخی سرطان ها نقش بسزایی دارد.

 

انتهای پیام/
آذربایجان غربی بیماری های قلبی جهاد کشاورزی سرطان کاهش هزینه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر