کد خبر: 1107144 A

یک کارشناس حوزه انرژی :

یک کارشناس حوزه انرژی با اشاره به اینکه جنگ آینده جنگ انرژی هست گفت: هر کشوری که انرژی کافی را داشته باشد به راحتی می تواند آب دریاها و اقیانوس ها را شیرین کرده و در جهت مصارف شرب و کشاورزی استفاده کند.

بهنام اسدی ساعتلو در گفت و گو با ایلنا،با اشاره به اهمیت و ضرورت انرژی ارزان گفت:  با توجه به تغییرات تامین انرژی در کشورهای دنیا و علی الخصوص کشورهای همسایه به این نتیجه می رسیم که برنامه ریزی های بزرگی توسط کشورهای عربی و غربی برای استفاده از انرژی خورشیدی در حال انجام است. 

وی افزود:در برنامه پنجم توسعه ای کشور قرار بود 5000 مگاوات از برق مصرفی کشور از طریق انرژی های تجدید پذیر تامین گردد، اما به دلایل نامعلوم تا به امروز که در حال ابلاغ برنامه هفتم توسعه ای کشور هستیم 20 درصد این امر هم محقق نشده است.

اسدی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی کشور ایران، استفاده از انرژی های نو مخصوصا خورشیدی می تواند گامهای توسعه ای کشور را با شتاب بیشتری رو به جلو حرکت دهد.

بهنام اسدی ساعتلو در ادامه به دومین و بزرگترین منبع تامین انرژی جهان در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: استفاده از انرژی خورشید راهی مطمئن برای تبدیل رایگان فوتونهای خورشیدی به انرژی است بنابراین، پاک ترین، مطمئن ترین و ارزان ترین منبع تامین انرژی در دنیا همین انرژی خورشیدی است که استفاده از آن با شتاب بیشتری در کشورهای مختلف در حال افزایش است.

اسدی افزود:نصب پانل های خورشیدی در کشورهای فلسطین، افغانستان، امارات، عربستان، عمان و چین در سال گذشته با رشد فزاینده ای همراه بوده است.

وی ادامه داد: در سالهای آینده هزینه تامین انرژی از طریق خورشید به قدری پایین خواهد آمد که اصلی ترین گزینه برای تولید الکتریسیته خواهد بود.

اسدی تصریح کرد:تکنولوژی آینده دیگر تکنولوژی هسته ای نیست و دنیا به سمت انرژی های تجدیدپذیر گام بر می دارد.

وی افزود:اگر کویر مرکزی ایران، کمربند جنوبی ایران، فلات مرکزی ایران و قسمت شمالغربی و شرقی کشور تبدیل به نیروگاههای بزرگ خورشیدی شوند کشور ایران در 5 سال آینده می تواند بعنوان بزرگترین صادرکننده انرژی در دنیا لقب گیرد و تمام طراحی های انجام شده توسط کشورهای غربی در به انزوا کشاندن کشور ایران خنثی می شود.

بهنام اسدی گفت: در سالهای اخیر کشورهای اروپایی و امریکا در شمال افریقا و کشورهای عربی به صورت جهش یافته در حال سرمایه گذاری و احداث نیروگاه خورشیدی هستند تا انرژی خود را در آینده از این طریق تامین کنند.

اسدی در خاتمه افزود: در سالهای اخیر توسعه رمز ارزها و اینترنت رایگان شرکت استارلینک گواه بر انحصار شدن قدرت در دنیا است، ما باید به این موهبت الهی در برق خورشیدی ارج نهیم و هر چه سریعتر به تولید زیرساختها و ملزومات تولید برق خورشیدی اقدام نمایم تا ره صد ساله را 5 سال طی کنیم.

 

 

انتهای پیام/
افغانستان انرژی انرژی خورشیدی انرژی هسته ای برق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر