کد خبر: 1104070 A

مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان‌غربی گفت: وظیفه اصلی شورای نگهبان صیانت از قانون اساسی است.

به گزارش ایلنا، قنبر کریم نژاد، در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه در محل سالن اجتماعات خانه مطبوعات استان با اشاره به فلسفه و تاریخچه و تشکیل شورای نگهبان گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برای شورای نگهبان وظایف متعددی را بر شمرده است و عمده این وظایف به طور مشترک بر عهده فقها و حقوق­دانان است و تعدادی دیگر، وظایف اختصاصی فقها است. 

 کریم نژاد افزود: از میان مجموعه وظایف شورای نگهبان، سه مورد «نظارت بر قانونگذاری»، «تفسیر قانون اساسی» و «نظارت بر انتخابات» دارای اهمیت بسیاری هستند و مباحث زیادی نیز در خصوص هر کدام وجود دارد.

وی افزود: نظارت بر انتخابات های ریاست جمهوری ، مجلس خبرگان ، مجلس شورای اسلامی بر عهده هیات نظارت است و ١۶ وظایف هیات های نظارت تشکیل شده که ناظرین کار نظارت و رصد انتخابات را تا آخرین مرحله بر عهده می گیرند. 

کریم نژاد تصریح کرد: در انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠ تعداد ١١ هزار ناظر بر بیش از ٢۵٠٠ ‌شعب صندوق رای نظارت کردند که انتخابات از مرحله تبلیغات تا شمارش آرا و اعلام نتایج در سلامت کامل و به نحو شایسته ای انجام گرفت و تخلف موثری مشاهده نشد.

وی در خاتمه افزود: انتخابات شورای شهر و روستا ربطی به شورای نگهبان ندارد و شورای نگهبان هیچ دخالتی در امورات هیات‌های آن ندارد.

انتهای پیام/
آذربایجان غربی انتخابات تبلیغات شورای نگهبان قانون اساسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر