کد خبر: 1087802 A

سومین جشنواره گلاب‌گیری در خوی با هدف توسعه صنعت کردشگری، ایجاد نشاط و شادابی در جامعه در خوی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، سومین جشنواره گلاب‌گیری در خوی با هدف توسعه صنعت گردشگری، ایجاد نشاط و شادابی در جامعه با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی و مسئولین محلی  در خوی برگزار شد.

در این جشنواره که به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر خوی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی  برگزار شد، تولیدکنندگان گل محمدی و بانوان کارآفرین حوزه گیاهان دارویی توانمندی خود  را در گلاب‌گیری سنتی از گل محمدی به نمایش گذاشتند.

اکبرزاده شهردار خوی در این جشنواره، هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی ظرفیت‌های شهرستان خوی عنوان کرد و گفت: در این جشنواره سال آینده با ریشه کنی کرونا با حضور گروه‌های هنری أئینی سنتی به صورت ملی برگزار می‌شود.

وی با برشمردن ظرفیت‌های شهرستان خوی در بخش‌های مختلف، اظهار داشت: جشنواره گلاب‌گیری در شهرستان خوی  ظرفیت سنتی و بومی بسیار خوبی برای معرفی در کشورهای همسایه برای توسعه صنعت ‌گردشکری  است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوی نیز  از افزایش ۱۵درصدی سطح زیر کشت گل محمدی در شهرستان خوی طی سال جاری خبر داد و تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از یک میلیون و ۸۰هزار لیتر گلاب در این شهرستان استحصال شود.

امینی امسال از افزایش ۱۵ درصدی سطح زیر کشت این محصول خبر داد و افزود: براساس شناسنامه تهیه شده از گلستان‌های این شهرستان در بیش از ۱۵۵ هکتار از باغات منطقه گل محمدی کشت شده است که پیش‌بینی می‌شود ۶۱۰ تن محصول گلبرگ از گلستان‌های این شهرستان برداشت شود.

وی علت افزایش سطح کشت گل محمدی را ایجاد باغات جدید گل محمدی دانست و اعلام کرد: از سالیان دور گل محمدی در حاشیه باغات میوه کشت می‌شد اما در سال‌های اخیر با اقبال بازار و رغبت باغداران، مزارع و باغات فراوان گل محمدی در مقیاس بزرگتر در این شهرستان ایجاد شده است.

این مقام مسئول گونه‌های گل محمدی کشت شده در خوی را از نوع رقم‌های خاردار ریز کوتاه و بزرگ و توده‌های محلی دانست و افزود: از ۸۰ درصد محصول گل محمدی خوی گلاب استحصال و بقیه در صنایع شیرینی سازی و تهیه مربا مصرف می شود که پیش بینی می‌شود امسال یک میلیون ۸۰۰ لیتر گلاب از گلستان‌های گل محمدی استحصال شود.

مدیر جهاد کشاورزی خوی از توسعه کشت اصولی گل محمدی در خوی و دست‌یابی به ارقام پرمحصول با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی وبا همکاری پژوهشگران خبر داد.

 

جامعه جهاد کشاورزی صنایع دستی و گردشگری صنعت گل محمدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر