کد خبر: 1086893 A

یک مدرس دانشگاه ارومیه گفت: توسعه زیرساخت های گردشگری زمینه ساز رونق اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی ارومیه است از این رو لازم است زیر ساخت های گردشگری این شهرستان توسعه یابد.

به گزارش ایلنا، علی نصیری در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه رونق صنعت گردشگری نه تنها می تواند زمینه ساز حل مشکلات اقتصادی و بیکاری شهر ارومیه باشد بلکه محل خوبی برای ایجاد درآمد برای شهرداری هاست، افزود: متاسفانه در دوره های گذشته این ظرفیت و پتانسیل چندان مورد توجه شوراهای شهر ارومیه قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات کنونی اداره کرد شهردارها نبود درآمد پایدار است، ادامه داد: انجام وظایف قانونی شوراها،  کارآمد، سازماندهی و آموزش نیروهای شاغل در شهرداری، مبارزه با فساد، توسعه متوازن تمام مناطق، تقسیم عادلانه بودجه سرانه، ایجاد زیرساخت ها جهت گردشگری به همراه دور کردن شورای شهر و شهرداری از بازی های سیاسی و اصلاح طرح تفضیلی شهر می تواند زمینه اداره کرد مناسب شوراها و شهرداری ها را فراهم کند.

این استاد دانشگاه درباره ایجاد درآمدهای پایدار در شهرداری ها و بهره مندی مردم به صورت یکسان از حقوق شهروندی عنوان کرد: باید شهرداری‌ها و شورای شهر بهره‌وری را با کاهش هزینه های جاری از طریق استفاده از مدیران و کارمندان کارآمد، متخصص و اثرگذار افزایش دهند، یکی از دیگر از ظرفیت های ایجاد درآمد پایدار جذب سرمایه گذار داخلی، خارجی، رونق صنعت گردشگری است.

نصیری با گلایه از جذب و به کارگیری نیروهای مازاد در شهرداری ارومیه طی دوره های اخیر و عدم کارآمدی برخی نیروهای جذب شده به صورت سفارش و بدون مراحل قانونی گفت: در حال حاضر شهرداری ارومیه ۲ هزار نیروی مازاد دارد، باید با آموزش و سازماندهی نیروهای موجود کارآمدی و تخصص را در شهرداری ارومیه افزایش داد و دوره جدید نیز جلوی جذب نیروهای سفارشی بدون ضوابط را گرفت.

این فعال اجتماعی و فرهنگی با اشاره به مشکلات مالی زیاد شوراها و شهرداری ارومیه در دوره گذشته و گلایه مردم گفت: اگر مردم در انتخاب افراد اصلح، پاک دست در دوره انتخابات دقت کافی را داشتند شاید امروز شاهد فساد اقتصادی و دستگیری های متعدد در شهرداری ارومیه درا نبودیم. قطع دست های صاحب قدرت یکی از مهمترین عامل برای کنترل فساد در شهرداری ها است مردم در این دوره باید در انتخاب افراد شفاف و اصلح دقت نظری بیشتری داشته باشند. 

نصیری یکی از راه های برون رفت از مشکلات کنونی شهرداری ارومیه و شوراها را افزایش نظارت و بازرسی بر اداره کرد شهرداری  و تشکیل و تقویت کمیسیون نظارت و عمران در شورای شهر و شهرداری ارومیه عنوان کرد و گفت: اگر تعهد و قانون وظایف قانونی در شوراها و شهرداری ها اجرایی شود شاهد تخلفات نخواهیم بود.

این فعال اجتماعی و فرهنگی ایجاد اتاق شیشه ای در شوراها و شهرداری ها، حضور مستمر خبرنگاران در تمام جلسات شوراها، اعلام مصوبات و نتایج نشست های شوراها به مردم را از راهکارهای موثر برای شفافیت و جلوگیری از تخلفات در شوراها عنوان کرد.

نصیری با تاکید بر ایجاد دفتر پژوهش در شهرداری ها برای بهره مندی بهتر از نخبگان و افراد متخصص برای کمک به اداره کرد مناسب شهرها گفت: در دوره های اخیر استفاده مناسبی از نخبگان و نیروهای متخصص جوان در شهرداری ها صورت نمی گیرد در این دوره ضمن ایجاد مسیر ارتباطی مستقیم در شوراها با کردم باید دفتر پژوهش در شهرداری ارومیه نیز تقویت شود.

انتهای پیام/
اجتماعی و فرهنگی بازی شوراهای اسلامی شهر گردشگری مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر