کد خبر: 1086874 A

با مرتفع شدن مشکلات تعاونی ها صورت می گیرد؛

رئیس اتاق تعاون آذربایجان غربی گفت: بخش تعاون همچنان از بی توجهی مسئولان در رنج است. اگر مشکلات تعاونی ها برطرف شود در استان برای ۱۰۰ هزار نفر فرصت شغلی جدید ایجاد می شود.

به گزارش ایلنا، باقرخلیلی در گفت وگو باخبرنگاران با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های بخش تعاون و نقش این بخش در حذف واسطه ها افزود: باور داریم اگر دیدگاه های مقام معظم رهبری مبنی بر اعتقاد معظم له  بر بخش تعاون در دولت ها نیز تحقق می یافت امروز این بخش مانند بخش خصوصی و اتاق تعاون که پارلمان استانی تعاونی ها هستند مثل اتاق بازرگانی گسترش یافته بود.

وی با بیان اینکه مسئولان باید به این باور برسند که مرزنشینان، قاچاقچی نیستند تصریح کرد: مسئولان بایستی دیدگاه امنیتی و قومی درباره مرزنشینان را اصلاح کنند. تعاونی های مرزنشینان وقتی موفق هستند و در چارچوب قوانین و مقررات و بر اساس اساسنامه قانونی فعالیت می‌کنند باید با سربلندی مورد تشویق قرار گیرند وکالاهای آنها بخصوص که در شرایط تحریم هستیم در سراسر کشور و به دست همه مردم برسد.

وی خواستار اصلاح قانون اعمال مزایای مرزنشینان در سراسر استان و برای همه مردم استان آذربایجان غربی شد و افزود: مردم ولی نعمت ما هستند. این مردم در سراسر استان در دفاع مقدس متحمل خسارت و تخریب شده اند و از قافله توسعه عقب مانده اند. امروز حق دارند از مزایای مرزنشینی بهره‌مند شوند.

خلیلی خواستار اقدام عملی مسئولان و نمایندگان مردم به خصوص در گفت‌وگو با دولت در این باره شد.

رئیس مرکز داوری اتاق تعاون استان آذربایجان غربی با اشاره به تشکیل ۴۵۶ فقره پرونده داوری در سال ۹۹ در این مرکز که بسیاری از این پرونده ها مربوط به تعاونی های مسکن مهر هستند گفت: در این شرکت های تعاونی با پول و سرمایه های مردم و نیاز آنان بازی شده و چنین بنظر می رسد که اگر دولت برای حل مشکلات این تعاونی ها پا پیش نگذارد معضل خطرناکی احساس می‌شود. 

وی دراین باره افزود: مساکن مهرحرکت خوبی بود لیکن دولت بعدی سلیقه ایی رفتارکرد و برای نظارت چه از طریق وزارت مسکن یا وزارت تعاون به موقع پای کار نیامد.

خلیلی ادامه داد. در شکل گیری تعاونی های مسکن مهر همچنین در بحث پیمانکاری و نظارت در این تعاونی ها دقت کافی صورت نگرفته است.

رئیس اتاق تعاون آذربایجان غربی افزود: مدیران استانی برای تامین و جذب اعتبار جهت جبران مشکلات برجای مانده در این تعاونی ها تاکنون موفق نبوده اند . چرا که دولت تاکنون در باره تعاونی های مسکن مهر از خود سلب مسئولیت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ۴۰ درصد تعاونی های مسکن مهر دچار مشکل اساسی هستند و اگرچاره اندیشی نشود جبران آن برای آینده بسیار مشکل خواهدبود. 

رئیس اتاق تعاون استان آذربایجان غربی گفت: درپایان سال گذشته ۹ هزار و ۹۵۲ نفر و از اول سالجاری ۸۰۰ نفر هرکدام به مدت  ۸ ساعت به صورت مجازی در امور تجارت مرزی زیرنظر این نهاد آموزش دیده اند.

وی ازتشکیل شرکت تعاونی زنان بی سرپرست نیز خبر داد و افزود: شرکت تعاونی بهبود یافتگان در شرف احیای مجدد بوده و برای توانمندسازی مددجویان و عرضه تولیدات آنان در قالب نمایشگاه ، تفاهم نامه همکاری بین بهزیستی و شرکت تعاونی گوهردانه بوکان بانو امضا گردیده است.

از مجموع ۶ هزار و ۷۵۸ مورد تعاونی تشکیل شده در آذربایجان غربی درحال حاضر بک هزار و ۸۷۰ شرکت تعاونی با اشتغال ۳۱ هزار و ۷۳۷  نفر فعال است در آذربایجان غربی ۲ میلیون و۵۸۱ هزارو ۵۸۴ نفرعضو تعاونی ها هستند.

انتهای پیام/
آذربایجان غربی بهزیستی سرمایه مشکلات مقام معظم رهبری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر