کد خبر: 1071763 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

با تعطیلی آموزشگاه‌های رانندگی به منظور جلوگیری از شیوع کرونا، مربیان این آموزشگاه‌ها که به صورت ساعتی مزد می‌گرفته‌اند، دچار مشکلات معیشتی شده‌اند.

به گزارش ایلنا، مربیان آموزشگاه‌های رانندگی در تعیین سرنوشت خود هیچ نقشی ندارند و دست آن‌ها از امور کاری خود کوتاه است. وضعیت بیمه آن‌ها همچنان نامشخص است و آن‌ها مجبور به پرداخت بیمه خویش‌فرما هستند.

مربیان آموزشگاه‌های راهنمایی و رانندگی جزو خدمات شهری محسوب نمی‌شوند و از مزایای این گروه شغلی محروم هستند. ماهیت کاری این گروه شغلی نیز کارگر و کارفرمایی تعریف نشده است، به همین دلیل جزو مشاغل آزاد محسوب شده و باید بیمه خود را به صورت خویش‌فرما پرداخت کنند.

مشکلات این گروه صنفی به بیمه و نداشتن کارفرما محدود نمی‌شود، عوامل زیادی شرایط شغلی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. این روزها که کرونا در عرصه سلامت کشور یکه‌تازی می‌کند، معیشت آن‌ها با توجه به سیاست‌های پیشگیری از کرونا تحت تاثیر قرار گرفته است. اگرچه ایجاد محدودیت‌های اعمال شده از سوی دولت برای مهار و کنترل کرونا لازم و ضروری است ولی حمایت از برخی مشاغل که با شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها تحت تاثیر قرار گرفته‌اند، اهمیت بسیار دارد.

در حالی که این سیاست‌ها موجب بیکاری مربیان آموزش رانندگی شده است اما برخوردار نبودن از بیمه کارگری سبب شده تا این گروه شغلی از مزایای مقرری بیمه بیکاری محروم باشند.

 مربیان آموزش رانندگی به عنوان پیمانکار یا خویش‌فرما درنظر گرفته می‌شوند و خودرو آن‌ها نیز از سوی صمت قیمت‌گذاری می‌شود و مربیان آموزش رانندگی از کمترین حق در این هزینه‌ها برخوردارند.

    بیمه و نبود امنیت شغلی مهمترین مشکل  مربیان آموزشگاه ها

محمدی مربی یکی از آموزشگاه های ارومیه در گفت و گو با ایلنا، با بیان اینکه بیشتر از یک سال است که با کرونا دست و پنجه نرم می کنیم و متاسفانه آموزشگاه ها تعطیل است، گفت:بیشتر مربیان  برای امرار معاش مجبور شدند هنر آموز خصوصی قبول کنند.

وی با اشاره به اینکه قبل از کرونا نیز مشکلاتی از قبیل بیمه و عدم  امنیت شغلی گریبانگیر مربیان آموزشگاه ها بود، گفت: با شیوع این بیماری مشکلات این صنف چندین برابر شده و هیچ حمایتی از طرف مسئولین از این صنف صورت نگرفته است.

حسن زاده هم که مربی آموزشگاه است در گفت و گو با ایلنا، با بیان اینکه هر تعداد هنر آموزی که نتواند نمره قبولی در رانندگی را کسب کند, مربی به مدت ۶ ماه از کار تعلیق می شود، گفت: با این قانون مربیان مجبورند برای هنر آموزان کلاس های رایگان برگزار کنند.

وی افزود: متاسفانه با شیوع  بیماری کرونا و تعطیلی آموزشگاه ها در آمد مربیان تقریبا به صفر رسیده است.

وی با بیان اینکه مربیان آموزشگاه ها موظف به آموزش هنرجویان خود در خیابان های فرعی اطراف آموزشگاه هستند، گفت: با اوضاع نا مطلوب آسفالت درآمد کسب شده از این محل فقط خرج تعمیرجلوبندی خودروی آموزشی می شود.

وی همچنین یکی دیگر از مشکلات مربیان را  آموزش رانندگی در ساعات شب عنوان کرد و گفت: هنر آموزان بخصوصی بانوان هنرآموز رغبت چندانی به آموزش در شب ندارند و مربیان مجبور هستند به خاطر رعایت کردن قوانین آموزشگاه ها در ساعت شبانه آموزش،در آموزشگاه و جلوی دوربین مدار بسته حضور پیدا کنند.

کرونا آموزشگاه رانندگی تعطیلی آموزشگاه ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر