کد خبر: 1065848 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: واردات بی رویه کالا موجب پایین آمدن ظرفیت‌های تولید در کشور و بیکاری می شود.

علیرضا افشار در گفت و گو با ایلنا، یکی از دلایل بیکاری جوانان را متکی شدن اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی و واردات حجیم کالاها در بخش های مختلف عنوان کرد و گفت: واردات بی رویه کالا موجب پایین آمدن ظرفیت های تولید در کشور و بیکاری می‌شود.

افشار افزود: واردات بی‌رویه‌ کالاهای غیر ضروری‌مختلف، اعم از مواد غذایی و پوشاک به کشور، باعث تهدید مشاغل موجود و از بین رفتن شانس کارجویان جوان در ورود به بازار کار داخلی است.

وی به مشکل تامین مسکن در کشور اشاره کرد و گفت: از دیگر مشکلات جوانان برای تشکیل زندگی مشترک مشکل تامین مسکن است.

 افشار به موظف شدن بانک‌ها برای اجرای طرح اجاره به شرط تملیک برای جوانان اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح مشکل ازدواج جوانان مرتفع شده و سن ازدواج در بین جوانان کاهش پیدا کرده و باعث بالا رفتن نرخ باروری در کشور شده و کشور به سوی جوان شدن پیش می رود.

افشار با بیان اینکه دولت باید موظف شود در تمامی مراکز آموزش نظامی و پادگان ها دفتر اشتغال ایجاد کند گفت: با انجام اینکار پرونده اشتغال برای سربازان تشکیل شده و سربازان در رشته‌های مورد علاقه خود بکارگیری می‌شوند.

وی‌افزود: سربازانی که هیچ مهارتی ندارند با ارائه تسهیلات ارزان قیمت حمایت شده و موجبات ایجاد شغل آنها فراهم می‌شود.

رئیس‌اندیشکده‌ جنگ‌نرم‌ دانشگاه‌ عالی‌ دفاع‌ ملی با بیان اینکه سازمان امور استخدامی باید موظف به برگزاری آزمون‌های استخدامی در پادگان‌ها شوند، گفت: تمامی استخدام‌های کشور باید از پادگان ها صورت گیرد تا جلوی بکارگیری افراد با پارت بازی و استخدام های سفارشی گرفته شود.

افشار با بیان اینکه باید تدابیری اتخاذ شود تا تمامی سربازان از جایگاه شغلی مناسب برخوردار شوند گفت: از مزایای اجرای این طرح می‌توان به پایین آمدن آمار سربازان فراری، مفاسد اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی در کشور اشاره کرد.

وی افزود: متاسفانه پیشرفت دانش فنی و علوم بخصوص علوم دانش بنیان عرصه را بر بازار سنتی تنگ کرده و موجب بیکاری تعداد زیادی از کارگران شده است.

وی راهکار مقابله با این فرایند را توسعه مشاغل خرد و خانگی عنوان کرد و گفت: با حمایت از مشاغل خرد خانگی زمینه فعالیت برای افراد بیشتر بخصوص بانوان فراهم می شود.

ازدواج اشتغال اقتصاد بیکاری جوانان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر