کد خبر: 1062927 A

معاون شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی مطرح کرد:

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: کاهش بارندگی، آب ورودی به سدها به همراه کاهش ذخایر برفی از مهمترین دلایل توقف رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه است.

به گزارش ایلنا، یاسر رهبردین در خصوص توقف رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه ارومیه، اظهار کرد: ذخایر برفی استان اسفندماه سال ۹۸ حدود ۴۵۸ میلیون مترمکعب بود، اما این میزان در اسفند ماه سال ۹۹ با کاهش ۵۰ درصدی به ۲۳۱ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی با اشاره به کاهش ورودی آب به سدهای استان از ابتدای سال جاری، گفت: ورودی آب به هفت سد در حوضه آبریز دریاچه ارومیه سال گذشته یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب بود، اما این میزان امسال به ۸۸۰ میلیون مترمکعب رسیده که ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با بیان اینکه تاکنون فقط ۲۷۰ میلیون مترمکعب آب طی این ماه وارد سدهای استان شده که بسیار کمتر از میزان پیش بینی مورد نظر است، عنوان کرد: در حال حاضر میزان ذخایر سدهای استان ۱۵ درصد کمتر از زمان مشابه سال گذشته است.

رهبردین با اشاره پیش بینی منابع و مصارف در اردیبهشت ماه سال جاری ۲۸۳ میلیون مترمکعب است، گفت: در خوش بینانه ترین حالت با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی این میزان به ۱۳۰ میلیون مترمکعب می‌رسد که کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

وی یادآور شد: برای حوزه آب شرب و کشاورزی در استان، ذخیره ۸۷۸ میلیون مترمکعب آب ضروری است که با توجه به این امر، در صورت رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه، با مشکل در این بخش مواجه خواهیم شد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: اولویت ما تأمین آب شرب است؛ اگر رهاسازی به سمت دریاچه ارومیه را متوقف نمی‌کردیم در ماه‌های آتی با مشکل آب شرب و بخش کشاورزی مواجه می‌شدیم.

آذربایجان غربی دریاچه ارومیه رهاسازی آب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر