کد خبر: 1060798 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون آذربایجان غربی گفت: کرونا باعث کاهش ۱۰ درصدی اهدای خون دراستان شده است.

بهزاد عمادی در گفت وگو با ایلنا با بیان اینکه از زمان شیوع کرونا در استان میزان اهدای خون در استان به ویژه در شهرستان ها ۱۰ درصد کاهش یافته است، گفت: در تمامی پایگاه های انتقال خون استان با رعایت پروتکل های بهداشتی دریافت خون انجام می‌گیرد.

وی افزود: از هم استانی ها و بویژه بهبود یافتگان کرونا در خواست می شود بعد از گذشت یک ماه از بهبودی برای اهدای پلاسمای خون خود به پایگاه‌های انتقال خون استان مراجعه کنند.

عمادی میزان مراجعین به پایگاه های انتقال خون در سال ۹۹در سطح استان را ۷۵هزار و ۲۰۵نفر عنوان کرد و گفت: از این تعداد مراجعین، ۶۴ هزار و ۱۹۷ نفر موفق به اهدای خون  شده اند که ۶۱ هزار و ۹۹۴نفر مورد مرد و مابقی زن بودند.

وی متوسط اهدای خون دربین زنان استان را ۳.۵ درصد عنوان کرد و گفت: برخی زنان به گمان اینکه اهدای خون باعث کم خونی و بروز برخی مشکلات می‌شود از اهدای خون صرف نظر می‌کنند.

معاون فنی فناوری های نوین سازمان انتقال خون آذربایجان غربی با تاکید به اینکه استان جز رتبه های برتر در اهدای پلاسمای خون توسط بهبود یافتگان کرونا از نظر جمعیت و مصرف است، یاد آور شد: در سال گذشته یک هزار و ۲۵۷ واحد اهدای پلاسما توسط بهبود یافتگان کرونا در استان انجام شده است.

عمادی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۳هزار و ۳۲۲ پلاکت نیز در استان اهدا شده است، گفت: فرآورده های خونی تولیدی سال گذشته همچون گلبول قرمز نیز در استان ۵۷ هزار و ۲۷۴ واحد بوده است.

اهدای خون انتقال خون ارومیه اذربایجان غربی اهدای پلاسمای خون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر