کد خبر: 1060357 A

مدیرکل بهزیستی استان خبر داد:

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی از فعالیت سه مرکز اوتیسم در استان خبر داد و گفت: یک مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی افراد دارای اختلال طیف اتیسم در مرکز استان با تعداد ۸۰ نفر خدمت گیرنده فعالیت دارد.

به گزارش ایلنا، سعید فریور در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به فعالیت سه مرکز آموزشی و توانبخشی اتیسم در استان گفت: این مراکز افراد دارای اختلال اتیسم را تحت پوشش خود قرار داده اند.

وی افزود: یک مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی افراد دارای اختلال طیف اتیسم در مرکز استان با تعداد ۸۰ نفر خدمت گیرنده فعالیت دارد.

فریور با اشاره به اینکه در شمال استان مرکزی برای آموزش و توانبخشی افراد دارای اختلال اتیسم وجود ندارد، خاطر نشان کرد: تنها دو مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی در مهاباد و بوکان با ۵۰ نفر خدمت گیرنده فعالیت دارند.

مدیر کل سازمان بهزیستی آذربایجان غربی با تاکید به اینکه مراکز روزانه آموزشی و توانبخشی در ۲۴ شهرستان؛ استان فعال هستند و به افراد معلول خدمات ارائه می دهند، اظهار کرد: اما به دلیل شرایط خاص کودکان اتیسم مراکز فعال اختصاصی اتیسم استان  پاسخگوی نیاز تمام افراد دارای اختلال اتیسم نیست.

فریورخاطرنشان کرد : اوتیسم نوعی اختلال پیچیده و چندوجهی رشد و شکل گیری سیستم عصبی است که پردازش اطلاعات و ادراک را مختل کرده و بر شکل گیری تعامل اجتماعی، ارتباط و رفتارهای انسانی اثر می‌گذارد.

وی ادامه داد: علائم بارز اوتیسم از ۱.۵ سالگی شروع و قابل تشخیص است و اصلی ترین این علائم، عدم برقراری ارتباط چشمی، تاخیر در صحبت کردن، عدم برقراری ارتباط اجتماعی و گریز از جمع و انجام کارهای تکرای بوده که نیازمند همراهی بیشتر والدین برای شناسایی افراد بیشتر درگیر با آن هستیم.

فریور با بیان اهمیت مشاوره‌های کارشناسی اظهار کرد: والدین گرامی با مراجعه به سامانه autism.behzisti.net  می‌توانند به صورت محرمانه و غیرحضوری با پاسخ به ۱۰ پرسشنامه از اختلالات فرزندان خود آگاه شده و در صورت نیاز به راهنمایی‌ها و مشاوره‌های بیشتر به کارشناسان مربوطه ارجاع داده شوند.

بهزیستی آذربایجان غربی مراکز اوتیسم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر