کد خبر: 1052171 A

به میزبانی استانداری؛

سومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی در سال جاری، به میزبانی استانداری برگزار شد.

به گزارش ایلنا، سومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی به ریاست علی مصطفوی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی و با حضور خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر خدایاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، هادی طباطبایی، مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری آذربایجان غربی، غلامرضا عدل دوست، سرپرست شهرداری ارومیه و سایر اعضای انجمن به میزبانی استانداری آذربایجان غربی برگزار شد.

علی مصطفوی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی، ضمن تأکید بر ایجاد توسعه متوازن در سطح استان گفت: توسعه فرهنگی لازمه توسعه سایر بخش‌ها بوده و بدون ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی نمی‌توان اقدامات قابل‌توجهی در سایر بخش‌ها انجام داد و توسعه همه جانبه در گرو توسعه فرهنگی است.

مصطفوی ابراز داشت: مسیر پیشرفت کشور از مسیر علم و دانش و فرهنگ می‌گذرد و در این راستا توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی، نقش مؤثری دارد.

خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی با ارائه گزارش مختصری از عملکرد کتابخانه‌های عمومی استان گفت: استان آذربایجان‌غربی دارای 72 باب کتابخانه عمومی نهادی، 24 باب کتابخانه عمومی از نوع مستقل و مشارکتی و 2 باب سالن مطالعه است که با یک میلیون و 438 هزار منبع اطلاعاتی به اقشار  مختلف خدمات کتابخانه‌ای ارائه می‌دهند.

معصومی ادامه داد: در راستای  توسعه کتابخوانی حق انتفاع دو طبقه از یک ساختمان سه طبقه در شهرستان بوکان به اداره کل کتابخانه‎های آذربایجان‌غربی واگذار شد، این کتابخانه که با اعتباری بالغ بر دو میلیارد ریال تجهیز شده است،‌ بازیربنای 238 متر مربع و بخش‌های مختلف در منطقه حاشیه‌نشین و کم‌برخوردار شهرستان بوکان افتتاح شد.

وی تصریح کرد: بر اساس استانداردهای کتابخانه‌ای به ازای هر 25 هزار نفر یک کتابخانه باید وجود داشته باشد که سرانه فضای کتابخانه‌‌ای در شهرستان بوکان پایین است و با  افتتاح این کتابخانه، شاخص فضای کتابخانه‌ای در این شهرستان ارتقا یافت.

معصومی اذعان داشت: پس از شیوع بیماری کرونا، فعالیت کتابخانه‌های عمومی به فضای مجازی سوق یافت و از آذرماه  سال جاری تا کنون بیش از 700 برنامه فرهنگی-ترویجی  ازجمله معرفی کتاب، مسابقه کتابخوانی، کارگاه آموزشی، جلسه مطالعاتی و ... در بستر فضای مجازی  انجام شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های استان اظهار داشت: از دیگر اقدامات، راه‌تندازی میز مرجع مجازی است که امکان  دسترس به میلیون ها رکورد علمی و بانک اطلاعاتی و منابع الکترونیکی را برای اعضای کتابخانه‌های عمومی فراهم کرد.

در ادامه پیرامون مواردی چون ایجاد کتابخانه سیار، راهکارهای بروزرسانی منابع کتابخانه‌های عمومی، گسترش خدمات کتابخانه‌ای و ... گفتگو و تبادل نظر شد.

تعریف پروژه فرهنگی برای ایجاد کتابخانه سیار، تبلیغات گسترده در سطح شهرستان‌ها جهت معرفی خدمات کتابخانه‌ای، استفاده از ظرفیت فرهنگ‌سراها و دفاتر تسهیل‌گری جهت ارائه خدمات کتابخانه‌ای از مهم‌ترین مصوبات جلسه بود.

آذربایجان غربی شاخص فضای مجازی کتابخانه های عمومی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر