کد خبر: 1042353 A

خورشیدی به ایلنا خبر داد:

معاونت تعهدات بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: از اول اسفند ماه سال ۱۳۹۹ صدور دفترچه درمانی در تمام شعب و کارگزاری‌های سازمان متوقف شده است.

نادر خورشیدی در گفت وگو با ایلنا، در خصوص حذف دفترچه‌های کاغذی اظهار داشت: از اول اسفند ماه سال ۱۳۹۹ صدور دفترچه درمانی در تمام شعب و کارگزاری‌های سازمان متوقف می‌شود و افراد تحت پوشش سازمان می توانند با ارائه کارت ملی، شناسنامه و یا جلد دفترچه درمانی در اختیار خود از خدمات تشخیصی و درمانی مورد تعهد سازمان برخوردار شوند و در زمان مراجعه به پزشک و درمانگاه‌ها الزامی به ارائه دفترچه درمانی از سوی بیمار نیست.

وی ادامه داد: حذف دفترچه‌های بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی از خرداد ماه سال ۱۳۹۸ در مراکز ملکی سازمان اعم از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شروع شده است و با توجه به هزینه‌ای که دفترچه کاغذی برای سازمان تحمیل می‌کند سعی برآن شد که با حذف دفترچه کاغذی از منابع سازمان حمایت کرده و با این اقدام هزینه‌های سازمان را کاهش دهد.

معاونت تعهدات بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی آذربایجان‌غربی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه سال ۹۸ در کشور تصریح کرد: با شیوع ویروس کرونا و احتمال شیوع و انتقال ویروس کرونا از طریق دفترچه‌های کاغذی، و به دلیل رعایت مسائل بهداشتی حذف این نوع دفترچه‌ها سرعت بیشتری به خود گرفت.

خورشیدی با اشاره به فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای حذف دفترچه و آخرین وضعیت نسخه نویسی الکترونیکی در استان اعلام کرد: هم اکنون نسخه الکترونیک در تمام بیمارستان‌ها، کلینیک‌های درمانی، داروخانه‌ها فراهم شده است و با این طرح پزشکان اقدام به نسخه نویسی الکترونیک می‌کنند و ارائه خدمات تجویز شده در داروخانه و مراکز پاراکلینیک با ارائه یک کد رهگیری امکان پذیر است.

وی یادآور شد: در صورت عدم نسخه‌نویسی الکترونیک، بیمار می‌تواند نسخه کاغذی پزشک معالج را به داروخانه‌ها و یا موسسات پاراکلینیک طرف قرارداد ارایه کرده و خدمات مورد نیاز خود را دریافت کند و مراکز مذکور موظف هستند با استفاده از کد ملی بیمار، نسبت به ثبت نسخ مندرج در سرنسخه مخصوص پزشک در سامانه و ارایه خدمت اقدام و نسخ کاغذی را مطابق قرارداد به مدیریت درمان استان ارسال کنند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در صورتیکه مراکز طرف قرارداد نباشند، در یک نسخه مشخصات بیمار و کدملی نوشته می‌شود که با مراجعه به داروخانه‌ها با توجه به توافق انجام شده اقدامات لازم در این خصوص برای آنها انجام می شود.

خورشیدی با اشاره به تعداد افراد تحت پوشش بیمه‌ای تامین اجتماعی در استان عنوان کرد: تعداد ۳۸۷ هزار نفر بیمه‌شدگان اصلی و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیمه‌شدگان تبعی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در استان هستند.

وی با توجه حذف دفترچه‌ها خاطرنشان کرد: با حذف دفترچه‌ها امکان این موضوع وجود دارد بعضی افراد سود جو به درب منزل مراجعه کرده و برای ثبت نام بیمه مبالغی را درخواست کنند که به هیچ عنوان از طرف سازمان چنین افرادی برای ثبت بیمه فرستاده نشده است و مردم در این خصوص آگاه باشند و رمز خود را در اختیار افراد سود جو قرار ندهند.

خورشیدی خاطرنشان کرد: مردم هرگونه مشکل خود را می‌توانند با سامانه 1420 تماس گرفته و اطلاعات و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند.

آذربایجان غربی حذف دفترچه های بیمه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر