کد خبر: 1016227 A

امانی به ایلنا خبر داد:

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از راه اندازی ۸۰ مرکز بهداشتی دپوی سیب زیردرختی در استان طی سالجاری خبر داد.

عزیز امانی در گفت وگو با ایلنا، با اشاره به ضایعات ۳۰ درصدی در بخش محصولات کشاورزی به خصوص باغی در بخش سیب، گفت: ضایعات و ریزش سیب در باغات طی سه مرحله صورت می گیرد که شامل سرمازدگی، تلقیح نادرست، کمبود مواد غذایی و نیز نحوه برداشت محصول است.

وی نحوه برداشت محصول در حفظ کیفیت محصول و عدم تبدیل آن به ضایعات را مهم و ضروری دانست و اظهار کرد: بر اساس بررسی های مشاهده ای در استان ریزش سیب قبل از برداشت کمتر از ۱۵ درصد است اما در عمل این میزان در برداشت ۳۰ درصد بوده که بیانگر شیوه نادرست برداشت این محصول استراتژیک است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه از ۴ میلیون و ۱۰۰ تن سیب تولیدی در کشور یک میلیون و ۱۳۰ هزار تن مربوط به استان است، عنوان کرد: از این میزان ۳۰ درصد سیب تولیدی صنعتی یا همان زیردرختی است.

 امانی، با اشاره به انباشت نامناسب سیب های زیردرختی همه ساله در استان و در کنار جاده ها، بیان کرد: این انباشت غیربهداشتی موجب نفوذ آلودگی هایی متعدد از آب و خاک حاصل از محیط به محصول شده و ضایعات را افزایش می دهد.

وی  برداشت سنتی، بسته بندی نادرست، سنتی بودن باغات، روش جذب نامناسب توسط کارخانجات را مهمترین عوامل ضایعات محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: در راستای کاهش ضایعات سیب امسال احداث ۸۰ مرکز خرید و دپوی سیب های زیردرختی در استان مصوب شده که از این تعداد ۴۰ مرکز امسال دایر و فعالیت داشتند.

امانی باغات سنتی، سن بالای درختان، عدم تغذیه مناسب باغات، عدم حاصلخیزی و حاصلخیزی بالا، آفات و بیماری های را از دیگر عوامل ایجاد ضایعات در بخش محصولات باغی به خصوص سیب ذکر کرد و افزود: امسال با ایجاد باغات الگویی و نوین در سطح ۳۳۰ هزار هکتار با هدف اصلاح و جایگزینی باغات سنتی سیب، ایجاد هفت واحد باغ مدرن با پایه‌های رویشی، جایگزینی آبیاری تحت فشار به جای آبیاری غرقابی از مهمترین اقدامات استان برای افزایش کیفیت سیب های تولیدی در استان است.

کشاورزی ارومیه سیب دپو اذربایجان غربی سیب زیر درختی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر