کد خبر: 1004771 A

کرونا باعث پایین آمدن آمار مراجعه‌کنندگان به کتابخانه‌ها شد؛

با شیوع ویرس کرونا بسیاری از مشاغل، صنوف و حوزه های فرهنگی و اقتصادی متحمل آسیب های جبران ناپذیری شدند که دراین میان کتاب و کتابخوانی که مربوط به حوزه فرهنگ است صدمات زیادی را متحمل شده است.

به گزارش ایلنا، این روزها که همه گیری ویروس کرونا باعث تعطیلی اصناف کشور شده کتابفروشان و ناشران نیز از آسیب این ویروس در امان نمانده اند.در آذربایجان غربی نیز کتابفروشی ها، ناشران، کتابخانه ها و همه مجموعه های مربوط به کتاب از گزند ویروس کرونا درامان نمانده اند.کرونا، که دلیل لغو برگزاری نمایشگاه های کتاب  در سراسر کشور شده آسیب جدی به این صنف فرهنگی وارد کرده است.

بسیاری از کتابفروشی‌های آذربایجان غربی از ضرر  ۷۰درصدی خود در این ایام می گویند و معتقدند  بیشتر درآمد کتابفروشی ها در این ایام از فروش لوازم التحریر بوده که با آموزش مجازی مدارس فروش لوازم التحریر نیز تقریبا به صفر رسیده است.

کتاب ها در کنج کتابفروشی‌ها خاک می خورند

یکی از  ناشران و کتابفروشان آذربایجان غربی در گفت و گو با ایلنا بیان کرد: با شیوع کرونا کتابفروشی ها آسیب های جبران ناپذیری دیدند تعطیلی ها و محدودیت های اعمال شده همه دست به دست هم دادند و سبب شدند کتاب هایی که تازه چاپ شده بودند و وارد بازار فروش می شدند بی خریدار مانده و در کنج کتاب‌فروشی‌ها خاک بخورند.

او افزود: نه تنها کتابفروشی ها بلکه ناشران و نویسندگان نیز طعم تلخ بی‌مهری کرونا را چشیدند.دانشگاهیان پژوهشگران و اقشار مختلف مردم برای خرید کتابهای مورد علاقه خود در طول سال به کتابفروشی‌ها مراجعه می‌کردند ولی فضای به وجود آمده آنها را از دسترسی به کتاب بی‌نصیب ساخته است.

کرونا نمایشگاه های کتاب را به تعطیلی کشاند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: برگزاری همه‌ساله نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب فرصتی برای علاقمندان به این حوزه جهت در جهت خرید مناسب و برای ناشران برای فروش کتابها و معرفی تازه‌های نشر خود بود. 

خدایاری افزود: کرونا باعث تعطیلی نمایشگاه های کتاب در سراسر کشور شده و آمار فروش و عرضه کتاب را در کشور پایین آورده است.

وی همچنین از کمرنگ شدن حجم فروش کتاب امسال  و در زمان شروع ویروس کرونا در استان خبر داد.

امانت کتاب حدود ۹۰ درصد کاهش یافته است

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی در گفت و گو با ایلنا،گفت: از اسفند ماه سال گذشته  ، آمار عضویت کتابخانه ها و آمار امانت کتاب را تحت الشعاع قرار داده و به شدت کمتر شده است.

خدیجه معصومی از کاهش ۷درصدی عضویت در کتابخانه های استان خبر داد و افزود: امانت دادن  کتاب نیز حدود ۹۰ درصد  کاهش یافته است.

مدیر کتابخانه های آذربایجان غربی به تاثیر کرونا بر روی مراجعه کنندگان به کتابخانه ها اشاره کرد و گفت با شیوع کرونا از مراجعه به کتابخانه ها کاسته شده و به همین دلیل فعالیت کتابخانه ها بر روی بستر مجازی راه اندازی شده است.

معصومی افزود: در کشور به جای هر   ۲۵ هزار نفر یک کتابخانه وجود دارد ولی متاسفانه در استان به ازای هر ۴۵ هزار نفر یک کتابخانه و در شهرستان بوکان نیز به ازای هر ۸۰ هزار نفر یک کتابخانه موجود است.

به گزارش ایلنا،  ۷۱ کتابخانه عمومی و ۲۴ کتابخانه عمومی مشارکتی در آذربایجان غربی وجود دارد که بیش از ۶۱ هزار نفر عضو این کتابخانه ها هستند 

در سطح استان نیز  ۱۸ کتابفروشی در حال فعالیت است.

 

آذربایجان غربی کرونا کتابفروشی کتاب خوانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر