کد خبر: 1001694 A

معاون فنی و فن آوری های نوین انتقال خون آذربایجان‌ غربی گفت: کرونا دلیل اصلی کاهش ۱۷درصدی آمار اهدا کنندگان خون در آذربایجان غربی است.

 بهزاد عمادی در گفت و گو با ایلنا، با اشاره به کاهش مراجعه کنندگان برای اهدای خون در استان،دلیل اصلی این امر را بیماری کرونا و ترس شهروندان از  ابتلای به این بیماری از طریق انتقال خون عنوان کرد.

او با اشاره به تدابیر اتخاذ شده در راستای مقابله با کرونا در مراکز انتقال خون گفت: تمامی مراکز استان به طور مرتب ضدعفونی شده و تمام موارد بهداشتی در این مراکز رعایت می شود مردم در وضعیت فعلی جامعه می‌توانند با خیال راحت و بدون ترس از کرونا برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند تا نیاز مراکز درمانی استان تامین و تقویت شود.

عمادی افزود:بیماران قلبی سرطانی و خاص و مصدومان سوانح رانندگی و بیشترین مصرف کنندگان خون و فرآورده های خونی در استان را تشکیل می‌دهند.

معاون فنی و فن آوری های نوین انتقال خون آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه مدت زمان نگهداری برخی فرآورده های خونی همچون پلاکت بسیار کم بوده و طول عمر آن سه روز است، از اینرو نیاز به خون برای تهیه پلاکت در مراکز انتقال خون  همیشگی است.

او به راه اندازی پویش  نذر خون اشاره کرد و گفت: بعد از راه اندازی این پویش مراجعین به مرکز انتقال خون افزایش یافته است،که  امیدواریم این روند پیوسته و آهسته ادامه پیدا کند.

عمادی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی  از اردیبهشت ۹۹ جز ۱۴استان طرح اهدای پلاسمای خون است گفت: خوشبختانه آذربایجان غربی سومین استان کشور از لحاظ تعداد پلاسماهای اهدایی از بهبود یافتگان کرونا است.

او تصریح کرد:تا به امروز نزدیک به ۹۵۰ پلاسمای بهبود یافته از بیماران کرونایی دریافت شده که علاوه بر استفاده در بیمارستان های مرکز به شهرستان های خوی،بوکان،ماکو و مهاباد نیز  ارسال شده است.

عمادی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی یکی از استان های پیشرو در دریافت پلاسمای خون از بهبود یافتگان کرونا در کشور است،گفت:

از بهبود یافتگان بیماری کرونا تقاضا داریم به شکرانه بهبود بیماری و بازگشت سلامتی خود و همچنین کمک به بهبود بیماران کرونایی بد حال نسبت به اهدای پلاسمای خود هر چه زودتر اقدام کنند.

معاون فنی و فن آوری های نوین انتقال خون آذربایجان غربی در خاتمه افزود: با توجه به اینکه اهدای پلاسمای پروسه جدا از اهدای خون دارد از این رو دستگاه مخصوص برای دریافت پلاسمای خون از بهبودیافتگان کرونا، در مراکز استان ها مستقر شده و افرادی که 28 روز از بهبودی آنها از کرونا می‌گذرد می‌توانند پلاسمای خون را برای درمان بیماران دیگر اهدا کنند.

 

آذربایجان غربی انتقال خون اهدای خون پلاسما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر