کد خبر: 838697 A

وحید مثمر خبرداد:

مدیر کل انتقال خون آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به برودت هوا و کاهش مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون، ذخایر خونی استان کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وحید مثمر در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه نیازمند همراهی مردم برای تامین نیاز خونی استان هستیم، اعلام کرد: به تمامی گروه‌های خونی، به ویژه گروه های خونی منفی نیاز فوری وجود دارد .

وی خاطرنشان کرد: به طور متوسط روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ واحد خون، باید خونگیری شود تا نیاز مراکز درمانی استان به خون تامین و بانک خون استان تقویت شود.

مثمر با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی قطب درمانی شمال غرب کشور محسوب می شود، گفت: بیماران قلبی، بیماران سرطانی و بیماران خاص و مصدومان سوانح رانندگی، بیشترین مصرف کنندگان خون و فراورده های خونی هستند تا جایی که در جراحی قلب برای هر شخص ۱۰ واحد گلبول قرمز یا پلاسما مورد نیاز است.

وی گفت: هم اکنون ۲ مرکز در تبریز و دو پایگاه در شهرهای مراغه و میانه در ساعات اداری آماده پذیرش اهدا کنندگان خون هستند و تیم های سیار نیز با هماهنگی قبلی اقدام به خونگیری می کنند.

مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی اظهار کرد: داشتن خواب و استراحت کافی، خوردن غذای کافی؛ داشتن سن ۱۸ تا ۶۰ سال و وزن بالای ۵۰ کیلوگرم از شرایط اولیه اهدای خون است.

آذربایجان شرقی انتقال خون جراحی قلب وزن مصرف کنندگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر