کد خبر: 829676 A

مدیرکل اوقاف آذربایجان‌شرقی:

حجت الاسلام حسینی گفت: محدوده ۳۸ هزار هکتاری موقوفه قائم مقام فراهانی؛ از فرودگاه تبریز تا شهر صوفیان را شامل می شود.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام سیدشهاب الدین حسینی با بیان این‌که معنای حقیقی وقف، کنار گذاشتن خودخواهی و خلق فرصتی برای دوست داشتن دیگران است، عنوان داشت : دین اسلام با سنت وقف، فرصتی ایجاد می کند تا افراد متمول جامعه، مهر و عاطفه خود را با نیازمندان جامعه تقسیم کنند.

وی افزود: وقف سنت نبوی، علوی و فاطمی است و از تمام ائمه اطهار علیهم السلام آثار وقفی وجود دارد که اولین واقف جهان اسلام، پیامبر اسلام است.

حسینی با بیان اینکه وقف میراث جاودانه و استمرار بخش عمر انسان است، خاطرنشان داد: وقف سنتی است که نه تنها نام و یاد انسان، بلکه اموال انسان را نیز در جامعه ماندگار می کند.

وی با تفکیک وقف بر مبنای نیات واقف، به وقف عام و خاص، وقف انتفاعی و منفعتی و همچنین وقف متصرفی و غیر متصرفی گفت: بیش از ۸۰۰ نوع نیت از جمله در حوزه درمان، بهداشت، آموزش و رسیدگی به فقرا وجود دارد. 

حسینی از موقوفه ربع رشیدی متعلق به خواجه رشید الدین فضل الله طبیب همدانی به عنوان یکی از وقفیات ماندگار یاد کرد و ابراز داشت: در ایران و حدود ۸ استان موقوفه به یادگار گذاشته است و در ۸ استان و ۶ کشور وقف دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی یادآور شد: اگر نیت واقف ربع رشیدی احیا شود، هزینه مورد نیاز در علوم پزشکی و علوم ادیان تامین خواهد شد.

وی با اشاره به محدوده ۳۸ هزار هکتاری موقوفه قائم مقام فراهانی در گستره فرودگاه تبریز تا شهر صوفیان گفت: شهرک صنعتی بعثت، گمرک سهلان، منطقه ویژه اقتصادی سهلان، شهرک سرمایه گذاری خارجی در این محدوده مستقر هستند و تاکنون کمک زیادی در رونق تولید و اشتغال داشته است.

به گفته حجت الاسلام حسینی ۴۵۰ مجموعه آموزشی در اختیار آموزش و پرورش، ۶ هزار مسجد در استان و ۶ بیمارستان از جمله شهید محلاتی، ۲۹ بهمن، نیکوکاری، اسدآبادی و ارتش و... وقفی هستند.

 

آذربایجان شرقی ایران فرودگاه مدیرکل اوقاف و امور مسجد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر