کد خبر: 821623 A

وزیر صنعت؛

وزیر صنعت معدن و تجارت در سفر به استان آذربایجان شرقی و شهرستان اهر گفت: ۶ ماهه اول امسال به‌رغم مشکلات ایجاد شده توسط دشمنان در تولید محصول نهایی مس ۱۸ درصد نسبت به ۶ ماهه نخست سال قبل رشد داشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ رضا رحمانی در سفر به شهرستان اهر طی مراسمی از پروژه‌های توسعه‌ای‌ معدن مهر اصل بازدید و یکی از فاز های توسعه‌ای این معدن را افتتاح کرد.

وی ادامه داد: ۶ ماهه نخست امسال در تولید محصول نهایی مس ۱۸ درصد، تولید فولاد ۶/۵ درصد، محصولات فولادی ۹/۳ درصد، سیمان ۶ درصد و تولید شیشه ۱۳ درصد افزایش یافته است.

رضا رحمانی گفت: امسال در حوزه اکتشافات ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه برای شرکت ملی مس درنظر گرفته شده‌ که به اندازه بودجه ۱۰ سال اکتشافات است.

وزیر صنعت گفت: انقلاب معدنی که در کشور شروع شده است اصلی ترین اولویت آن کمک به توسعه و اشتغال مناطق محروم است.

وی ادامه داد: در راستای کمک به اقتصاد استان‌ها منابع مالی معادن در بانک های استان مبدا سپرده گذاری می‌شود.

رحمانی با اشاره به پتانسیل‌‌های بالای صنایع معدنی در استان گفت: امسال با دستور رئیس جمهورتکمیل فاز سوم کنسانتره معدن مس سونگون را در اولویت‌ قرار داده‌ایم‌ و در کنار آن ایجاد شهرک پایین‌ دستی مس را در ورزقان دنبال می‌کنیم.

بیت‌الله عبدالهی نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح فاز نخست معدن مهر اصل نیز گفت: این معدن با ظرفیت تایید شده ۳۰ هزارتن هنگامی ارزش پیدا‌ می‌کند که فاز دوم آن نیز اجرا شده و ظرفیت آن به ۳۰۰ هزارتن‌ افزایش‌ یابد.

وی با اشاره به آمار بالای بیکاران در این استان گفت: آمار بیکاری‌ در شهرستان اهر بسیار بالاست که عمده‌ آنها جوان و تحصیلکرده می‌باشند ‌و اگر از نعمت‌های‌ خدادادی موجود در شهرستان در زمینه معدنی بهره‌ برداری نشود آمار بالای بیکاران به یک مشکل اجتماعی تبدیل می‌شود.

 

 

اشتغال انقلاب صنعت صنعت معدن و تجارت مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر