کد خبر: 817238 A

امروز اول اکتبر (نهم مهرماه) روز جهانی سالمندان است ؛

مادر‌بزرگ ها و پدربزرگ‌های‌ تنها را دیده ای؟ دیده ای که چطور تنهایی شان را با عکس‌ها وخاطرات قدیمی شان تقسیم می‌کنند؟ ساعت‌ها می‌نشینند و با تنها عکسی که از عزیزی به یادگار دارند حرف می‌زنند تا اندکی آرام شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا ؛ به مناسبت روز جهانی سالمند، وارد  یک خانه نگهداری ازسالمندان در تبریز می‌شویم، به رغم فضای دلباز و سرسبز حیاط خانه، حس غربت و تنهایی بر دلمان سنگینی می‌کند. گوشه‌ای از حیاط، پیرزنی با یک روسری آبی رنگ، کنار درختی ایستاده است، چند لحظه، چند دقیقه شاید ھم ساعت ھاست که با چشمان کم سویش به انتظار ایستاده است، لیوانی فلزی را به همراه نایلونی در دست گرفته، تمام دارایی‌اش همین هاست، چشمانش را به انتھای سالن دوخته است، غرق در انتظار است، به گونه ای که متوجه نگاه ھای من نمی شود.

صدا می‌زنم مادر جان برای چه اینجا ایستاده‌ای؟ سرپا خسته می‌شوی، نیم نگاھی می کند و آھسته می گوید: منتظر پسرم هستم، قرار است بیاید و مرا به خانه ببرد.لبخند می زنم و با خود می اندیشم چه پسر خوبی دارد که مادرش را فراموش نکرده است.پرستار دست پیرزن را می گیرد و می گوید: مادر جان بیا برویم وقت خوابت ھست. می گویم: منتظر پسرش است، مسافر است. پرستار آهی می کشد و می گوید: چه مسافری، سال‌هاست  منتظر است، ھر روز اینجا می‌ایستد و می‌گوید: پسرم به من زنگ زده و قرار است  بیاید.

این داستان  بسیاری از  مادران و پدرانی است که درخانه هایی چون خانه سالمندان رها شده‌اند...

420 هزار نفر جمعیت سالمندان استان

محسن ارشدزاده مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی  با اشاره به افزایش شاخص های امید به زندگی از جمله بهداشت،تغذیه و توجه به سلامت در بین سالمندان، اظهار می‌کند: افراد سالمند نیازهای ویژه خویش را دارند و ارائه خدمات متناسب با این نیاز‌ها الزامی است.

وی ادامه می‌دهد: بهزیستی با گسترش ارائه خدمات در سطح استان درصدد است تا این قشر بتوانند سالمندی شاداب و با نشاطی را تجربه کنند.

وی با بیان اینکه ۴۲۰ هزار نفر از جمعیت استان را سالمندان تشکیل می دهند، می‌گوید: ۲۵مرکز روزانه و شبانه روزی نگهداری سالمندان در استان فعال است و در حال حاضر یک هزار نفر از سالمندان از مراکز شبانه روزی و یک هزار و ۵۰۰ نفر از سالمندان، از مراکز روزانه بهزیستی خدمات دریافت می کنند.

به گفته مدیرکل بهزیستی استان، وجود مراکز نگهداری سالمندان فعال از عوامل مهم در زمینه سالمندی با نشاط است.

وی با بیان اینکه همه ۴۲۰ هزار سالمند استان نیاز به خدمات مراقبتی ندارند، اظهار می کند: خوشبختانه در استان آذربایجان‌شرقی با توجه به تعصبات و اعتقادات دینی، تعداد بسیار کمی از جمعیت سالمندی آن در خانه سالمندان نگهداری می‌شود و اغلب تحت مراقبت خانواده و اقوام قرار دارند.

ارشدزاده خاطرنشان می‌کند: بیشتر سالمندان در خانه سالمندان افراد بی‌پناه، بی‌سرپرست، معلول و یا دارای بیماری‌های سالمندی از قبیل آلزایمر هستند.

آذربایجان شرقی خانواده سلامت شبانه روزی امید به زندگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر