کد خبر: 814106 A

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی:

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی از بیکاری ۱۸.۷ درصدی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در این استان خبر داد و گفت: تعداد 265 هزار و 927 نفر آمار در حال تحصیل و فارغ التحصیلان استان است که از این تعداد، 61 هزار نفر بیکار هستند.

به گزارش ایلنا، میر احد حسینی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طبق گزارش مرکز آمار ایران، در حال حاضر ۲۶۵ هزار و ۹۲۷ نفر جمعیت فعال فارغ التحصیل و یا در حال تحصیل در آذربایجان شرقی وجود دارد، اظهار کرد: ۶۱ هزار و ۷۹ نفر فارغ التحصیل بیکار در استان داریم که نرخ بیکاری‌شان معادل ۱۸٫۷ درصد است این در حالی است که میانگین کشوری این شاخص ۱۸٫۳ است و نرخ بیکاری فارغ التحصیلان استان، ۰٫۴ درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

وی جمعیت استان آذربایجان شرقی را سه میلیون و ۹۰۹ هزار و ۶۵۲ نفر بر اساس آخرین سرشماری نفوس مسکن عنوان کرد و افزود: جمعیت شاغل استان یک میلیون و ۲۲۸ هزار و ۷۸۰ نفر و جمعیت بیکار نیز ۱۴۴ هزار و ۳۹۶ نفر است.

وی نرخ مشارکت در آذربایجان شرقی را ۴۰٫۵ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: نرخ بیکاری نیز در این استان ۱۰٫۲ درصد است و نرخ بیکاری کشور ۱۱ درصد است که نرخ بیکاری استان، از متوسط کشوری پایین تر است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: طبق سیاست کشوری، برای اشتغال زایی فارغ التحصیلان، طرح کارورزی برای فراغ التحصیلان اجرایی می شود و در قالب این طرح، افراد جذب واحدهای تولیدی بخش صنعت، بخش خصوصی و غیره می‌شوند.

وی افزود: در این طرح، کارفرمایانی که دانش آموختگان دانشگاهی را از ۴ تا ۶ ماه در قالب کارورزی که خارج از ضوابط قانون کار است، جذب کرده و سپس آنها را به استخدام درآورند از معافیت پرداخت حق بیمه سهم کارفرما برخوردار خواهند شد.

آذربایجان شرقی بخش خصوصی بیکاری فارغ التحصیل کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر