کد خبر: 806351 A

مدیرکل اداره میراث فرهنگی آذربایجان شرقی خبر داد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از اتمام فاز نخست مرمت "سرای ایکی قاپیلی" بازار تاریخی تبریز تا پایان مهر ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش ایلنا، مرتضی آبدار در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه  مرمت بخش‌های آسیب دیده سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز از مورخ ۱۳ خرداد ۹۸ به طور مستمر ادامه دارد، عنوان داشت: از تاریخ مذکور تا به امروز مرمت بخش های آسیب دیده این سرای با نظارت متخصصان و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان در حال انجام است  و فاز نخست این عملیات تا پایان مهر ماه سال جاری به اتمام خواهد رسید. 

وی در ادامه با بیان اینکه در حادثه اخیر آتش سوزی سرای ایکی قاپیلی بازار تبریز، سه عنصر اصلی این سرای به طور کامل دچار حریق شده و دالان میانی با تخریب ۵۰ درصدی همراه بود، افزود: در حال حاضر براساس ضوابط اصولی میراث فرهنگی مرمت سَبکی دالان میانی با تلاش گروه های مرمتی مستقر در این سرای در حال انجام است، به طوری که روزانه قریب به ۴۰ نیروی کار مرمت‌گر در این مکان مشغول فعالیت مستمر هستند.
 
مدیرکل میراث فرهنگی استان، با اشاره به اینکه در حال حاضر مرمت سرای ایکی قاپیلی با پیشرفت بیش از ۶۰ درصد همراه است، خاطرنشان کرد: اولین مرحله از عملیات مرمت که مربوط به بخش سرای اصلی است تا پایان مهرماه سال جاری به اتمام خواهد رسید و باقی عملیات که به بخش های دالان میانی و سقط فروشان مربوط است ادامه خواهد داشت.
 
آبدار در پایان یاد آور شد: مرمت این سرای بصورت کامل تحت نظر پایگاه جهانی بازار تبریز و معاونت میراث فرهنگی استان صورت می پذیرد و با اخذ اعتبار لازم مرمت تکمیلی سرای انجام خواهد گرفت.
تبریز سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بازار تبریز ایکی قاپیلار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر