کد خبر: 802216 A

در چهارمین برنامه «عصر کتاب استانی» از بهروز عزب دفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی از مفاخر فرهنگ و ادب آذربایجان شرقی تجلیل می‌شود.

به گزارش ایلنا، آیین بزرگداشت بهروز عزب دفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی در چهارمین برنامه «عصر کتاب استانی» سه‌شنبه (۵ شهریورماه) به همت موسسه خانه کتاب و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.

بهروز عزب دفتری متولد ۱۳۱۷ در تبریز  و دانشیار زبان و ادبیات انگلیسی دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه تبریز است. کتاب های «آبگینه بر دوش و باران سنگ؛ برگردان انگلیسی اشعار برگزیده شاعران معاصر ایران»، «نعل در آتش (هفده گفتار در حوزه های ادبیات و زبانشناسی)»،  «ادبیات و بازتاب آن»، «زبان و ذهن کودک»، «درباره نوآم چامسکی» و «روانشناسی هنر» از جمله آثاری است که از وی به چاپ رسیده است.

خلیل سلطان القرایی متولد سال ۱۳۲۹ در شهر تبریز است. او دکترای رشته فلسفه تعلیم و تربیت را پس از عزیمت به فرانسه از دانشگاه میرای فرانسه شهر تولوز در سال ۱۳۵۹ کسب کرد و از سال ۱۳۶۱ به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در گروه علوم تربیتی مشغول به کار شد. از جمله آثار او می‌توان به کتاب‌های «مرزبان‌نامه»، «فلسفه تعلیم و تربیت و آرای تربیتی»، «یادنامه میرزا جعفر سلطان القرایی» و «در جست‌وجوی معنای زندگی» اشاره کرد.

حسین دوستی متولد ۱۳۳۸ در اهر انتشار کتاب را از سال ۱۳۷۳ و با اثر « تاریخ و جغرافیای ارسباران» آغاز کرد. کار تحقیق و تألیف کتاب را عمدتاً در موضوع ارسباران‌شناسی و به طور پیوسته ادامه داد. از جمله آثار او می‌توان به «ادبیات مرثیه در ارسباران»، «همصدایی با شهریار»، «نگاهی به تاریخ و جغرافیای ارسباران»، «مشتاقی و مهجوری: یادنامه مفاخر و مشاهیر آذربایجان» و «عاشوراسرایی» اشاره کرد.

گفتنی است، سلسله برنامه های «عصر کتاب استانی» در راستای برنامه‌های تحقق شعار «ایران فقط تهران نیست» و توجه موسسه خانه کتاب به اهالی قلم، مفاخر و ظرفیت‌های فرهنگی استان‌ها برگزار می‌شود.

پیش‌تر در برنامه «عصر کتاب استانی» از اسفندیار آهنجیده، مرید محمدی و علیرحم شایان، محمودرضا اکرامی‌فر، زنده‌یاد حاج داراب بدخشان، احمد عضدی و حسین مسرت تجلیل شده است.

آیین بزرگداشت بهروز عزب دفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی سه شنبه (۵ شهریورماه) ساعت ۱۸ در تبریز، خیابان امام خمینی(ره)، نرسیده به چهارراه آبرسان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، تالار خاقانی برگزار می‌شود.

 

حسین دوستی عصر کتاب استانی تجلیل از مفاخر فرهنگ و ادب آذربایجان شرقی خلیل سلطان القرایی بهروز عزبدفتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر