کد خبر: 798925 A

دبیر اجرایی خانه کارگر :

دبیر اجرایی خانه کارگر استان آذربایجان شرقی گفت: حداقل حقوق ها کفاف هزینه های زندگی را نمی دهد.

به گزارش ایلنا، کریم صادق‌زاده در نشست هم اندیشی با هیئت اجرایی و منتخبان کنگره و روسای تشکلات کارگری و بازنشستگی استان آذربایجان شرقی که با حضور معاون دبیر کل خانه کارگر در امور استانها در تبریز برگزار شد، عنوان داشت: در حال حاضر در شرایط اقتصادی بسیار بدی قرار داریم که بار اصلی آن را کارگران و بازنشستگان بر دوش می کشند.

صادق‌زاده افزود: آخرین محاسبات سبد معاش گروه کارگری شورای عالی کار نشان می‌دهد که هزینه‌های زندگی در اردیبهشت ۹۸ از مرز ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان گذشته است و در این شرایط، حداقل مستمری ها پس از افزایش، نهایتاً به بیش از یک میلیون رسیده است که به هیچ وجه کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد.  

وی در خصوص افزایش حقوق کارگران در ابتدای سال، خاطرنشان کرد: این افزایش ابتدای سال در دستمزدها تاثیری در بهبود معیشت  کارگران و مستمری‌بگیران نداشته است چرا که خیلی بیشتر از افزایش مستمری‌ها، هزینه‌های زندگی بالا رفته است.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه در حال حاضر کارگران حداقل‌بگیر که یک فرزند دارند، پس از تامین ضروریات بسیار حداقلی خوراکی و آشامیدنی خانواده‌ی خود، فقط ۳۱۱ هزار تومان برای تامین سایر مایحتاج ضروری خانوار از قبیل مسکن، حمل‌ونقل، آموزش و بهداشت، در اختیار دارند خاطر نشان کرد: سئوال اساسی اینجاست که با ۳۱۱ هزار تومان چگونه می‌شود هم سرپناه مناسب تامین کرد، هم هزینه آموزش فرزند را پرداخت و هم از پس هزینه‌های سر به فلک کشیده‌  دارو و درمان برآمد.

وی‌همچنین گفت: موضوع پیمانکاری ها پا برجاست و اصلا معلوم نیست این واگذاری امور به پیمانکاری ها چه منافعی را برای کشور داشته ولی زیان آن به جامعه کارکری مشخص است.

صادقزاده تصریح کرد: شرایط اقتصادی کشور از سوی دیگر باعث شده با واحدهای بحران زده  تولیدی در سطح کشور و استان آذربایجان شرقی روبرو باشیم.

وی‌با بیان اینکه تا پنج سال گذشته 200 واحد بحرانی در استان وجود داشت، گفت: اکنون واحد بحرانی و مشکل دار در استان به آن معنی که معضل باشد وجود ندارد، بلکه تعداد 5 یا 6 مورد با تاخیر حقوق کارگران پرداخت می‌شود. 

رئیس فراکسیون‌کارگری شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد:همانطور که اشاره شد مشکلات این واحد ها بیشتر ناشی از واگذاری‌هایی است که اهلیت خریدار مد نظر گرفته نشده است،  لیفتراک سازی، بلبرینگ سازی، ماشین سازی و کمپرسور سازی از جمله واحدهای مشکل دار هستند که به نوعی پیگیر رفع مشکلات آنها هستیم.

صادق‌زاده در بخش پایانی سخنان خود به تنش‌های کارگری نیز اشاره کرد و یادآور شد:  خوشبختانه تنش‌های کارگری در استان بسیار کاهش یافته است و واحدهای مشکل دار و دارای بحران با مدیریت و پیگیری ها بسیار کم شده اند.

 

کارگران کارگر دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی صادقزاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر