کد خبر: 756406 A

به مناسبت هفته کارگر در آذربایجان شرقی مطرح شد؛

معاون دبیرکل خانه کارگر ایران گفت: کارگران باید با همت و تلاش خود، دولت را مجبور به بستن چاه‌های نفت کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن صادقی که عصر دیروز (یکشنبه) در بین کارگران آذربایجان شرقی سخن می‌گفت، با اشاره به منسجم بودن تشکلات و ادارات استان افزود: استان آذربایجان شرقی از معدود استان‌هایی است که تشکلات آنها به فکر کارگران است و این در حالی است که این حجم از انسجام در دیگر شهرستان‌ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: عملکرد مردم و به خصوص کارگران تبریز در همه حوزه‌ها مثال زدنی است و این مهم ثمره تلاش و همت بلند نمایندگان و مدیران استان و شهر تبریز است.

حسن صادقی

وی درباره اقدامات آمریکا برای نفت کشور ادامه داد: یکی از دلایل اوضاع سختی در کشور  ، نفت است که باعث فقر و عقب ماندگی ما در بین کشور های مالزی ، سنگاپور و کشور های توریستی می‌شود.

صادقی افزود: ما کارگران باید با همت و تلاش خود، دولت را مجبور به بستن چاه‌های نفت کنیم چراکه اگر چاه نفت ایران بسته شود صد در صد به نفع ایران بوده و باعث خواهد شد اقتصاد ما از تک محصولی بودن خارج شده و به تنوع کالایی روی آورد.

معاون دبیرکل خانه کارگر ایران در پایان سخنان خود گفت: کشور ایران باید در دریای توریست و گردشگر شنا کند نه اینکه دست و پا بزند زیرا این دست و پا زدن باعث غرق شدن و بدتر شدن حال و روز ما خواهد شد.

در ادامه‌ این برنامه ناصر چمنی (دبیر انجمن صنفی کارگران استان) نیز ضمن تبریک هفته کارگر به ایلنا گفت: فلسفه  روز جهانی کارگر ارزش دادن به مقام شامخ کارگران است که باید به مشکلات کارگران رسیدگی شود.

وی ادامه داد: اصلی‌ترین مطالبه ما از دولت رفع مشکلات کارگران و ایجاد امنیت شغلی است که باید مطالبات و مشکلات صنفی کارگران مورد توجه قرار گیرد.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگری خاطرنشان کرد: ۹۵ یا ۹۶% کارگران قراردادی هستند و از فردای خود اطلاعی ندارند و به سختی زندگی خود را می گذرانند.

وی ادامه داد: ارزش پول ملی پایین آمد و سفره‌های کارگران خالی شد لازم است به مطالبات کارگران رسیدگی شود و از کالا و اشتغال ایرانی حمایت شود زیرا جامعه کارفرمایی در سال ۹۶، ۳/۵ برابر افزایش سرمایه داشته است.

ناصر چمنی

چمنی بیان کرد: سال ۹۸، ۳۶% افزایش حقوق داشتیم و اگر ۷۵% افزایش داشتیم، تمامی حقوق سال ۹۷ را پرداخت کرده بودیم که باید به این موضوع رسیدگی شود و دولت با کمک غیر نقدی یا سبد کالا به وظیفه  اجتماعی خود عمل کند.

وی افزود: در هفته کارگر انتظارمان این است که تربیون‌های صدا و سیما در اختیار کارگران قرار گیرد تا از کارگران حمایت شود زیرا  ۴۰ سال پیش، اصلی ترین نقش آفرینان کارگران بودند.

رئیس انجمن صنفی کارگران استان گفت: تمامی اقداماتی که برای کارگران صورت می گیرد از سوی دولت است که دولت باید به مطالبات کارگران و تأمین اجتماعی ارزش دهد و ۱۸۰ هزار میلیاد بدهی خود را پرداخت کند.

وی ادامه داد: دولت باید قرارداد های موقت و مستمر را در همه شغل‌های کارگران مشخص کند تا کارگران امنیت شغلی داشته باشند و بتوانند مطالبه‌گری کنند.

اقتصاد جامعه فقر گردشگری نفت کارگران امنیت تجمع کارگران تحریم های جدید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر