کد خبر: 255726 A

مدیر امور اراضی جهادکشاورزی آذربایجان شرقی:

اخیراً به استناد گزارش های رسیده، برخی افراد سودجو با همدستی افراد فرصت طلب اقدام به خرید اراضی کشاورزی به نازلترین قیمت نموده و پس از خرد کردن، با بهای هنگفتی می فروشند که به مدیریت های جهاد کشاورزی در شهرستان ها ابلاغ گردیده که در صورت مشاهده با این پدیده برخورد قانونی به عمل آید.

مدیر امور اراضی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: خرد شدن اراضی کشاورزی زمینه تغییر کاربری و ویلاسازی را فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا قاسم جعفروند امروز در گفتگو با خبرنگاران یکی از آثار منفی خرد شدن اراضی کشاورزی را فراهم شدن زمینه تغییر کاربری اراضی عنوان نموده و گفت: وقتی اراضی کشاورزی به قطعات کوچکتر تقسیم می‌شود در نتیجه امکان تبدیل آن به ویلا و ساختمان‌های مسکونی راحت‌تر می‌شود و به این ترتیب به جای تولید محصولات کشاورزی شاهد سیمان و تیرآهن در اراضی می‌شویم.

وی با بیان اینکه با خرد شدن اراضی امکان استفاده از طرح‌های بزرگ کشاورزی مانند آبیاری‌ نوین از بین می‌رود افزود: یکی از طرح‌ها و برنامه‌هایی که سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی پیگیر آن بوده و درباره آن جلسات مختلفی با مسئولین قضایی و فرمانداران شهرستان ها داشته طرح یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی است.

جعفروند با بیان اینکه طبق قانون مصوب مجلس خرد کردن و تبدیل اراضی ممنوع است، بیان داشت: انجام کارهای کلان در بخش کشاورزی نیازمند یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی است بنابراین برای دستیابی به اهداف کلان کشاورزی باید کشاورزان را به سمت یکپارچه‌سازی اراضی ترغیب کنیم.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و در نهایت برخورد قانونی را از اقدامات موثر پیشگیری از تغییر کاربری اراضی دانست و گفت: در سال های اخیر صدها پرونده تخلف تغییر کاربری اراضی کشاورزی به محاکم قضایی استان وارد و مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی هم چنین با هشدار نسبت به تغییر غیرمجاز کاربری اراضی کشاورزی افزود: هر گونه تغییر کاربری مزارع و باغ ها خطری برای کشاورزی، توسعه پایدار روستاها و امنیت غذایی است و دولت تدبیر و امید بر حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی و باغ ها همراه با توسعه این بخش به عنوان بخشی مولد و محوری در توسعه و خودکفایی کشور تاکید دارد.

جعفروند با بیان اینکه کنترل و حفاظت از عرصه های کشاورزی نیازمند عزم و اراده عمومی است، گفت: برای رسیدن به این مهم باید با ترویج قانون حفظ کاربری و اهداف و ضرورت های آن، حفاظت از اراضی کشاورزی را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کرد.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه براساس قانون، هرگونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی در خارج از شهرها و شهرک ها ممنوع بوده مگر با اجازه کمیسیون تغییر کاربری، ادامه داد: کسانی که بدون مجوز رسمی از جهاد کشاورزی اقدام به تغییر کاربری اراضی کشاورزی می کنند نه تنها خدمات زیربنایی از قبیل آب، برق، گاز و تلفن به آنان داده نمی شود بلکه به شدت با متخلفان برخورد و بنا احداثشده آنان قلع و قمع می‌شود.

وی با بیان اینکه به تازگی عده ای سودجو، دلالان و زمین خواران در برخی از شهرستانها با خرید قطعات بزرگ اراضی کشاورزی ضمن تفکیک و خردکردن اراضی و با فروش این قطعات، زمینه از بین رفتن اراضی کشاورزی را فراهم کرده‌اند افزود: با سودجویان در زمینه تفکیک و خرد شدن اراضی کشاورزی از طریق تشکیلات قضایی برخورد جدی صورت خواهد پذیرفت.

جعفروند در خاتمه افزود: اخیراً به استناد گزارش‌های رسیده، برخی افراد سودجو با همدستی افراد فرصت طلب اقدام به خرید اراضی کشاورزی به نازل ترین قیمت کرده و پس از خرد کردن، با بهای هنگفتی می‌فروشند که به مدیریت‌های جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها ابلاغ گردیده که در صورت مشاهده با این پدیده برخورد قانونی به عمل آید.

آذربایجان شرقی برق تلفن توسعه پایدار جهاد کشاورزی دولت سازمان جهاد کشاورزی استان سیمان فرهنگ سازی کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر