کد خبر: 223367 A

سردرود باید به مرکز جهانی تابلو فرش تبدیل شود.

عملیات اجرایی مرکز تجارت تابلو فرش ایران با حضور رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و مسئولین منطقه ای و مردم در سردرود آذربایجان شرقی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در آیین آغاز عملیات اجرایی این مرکز، گفت: اینکه امروز شاهد به ثمر نشستن پیگیری های مکرر در زمینه ایجاد چنین مرکزی و آغاز اقدامی مهم و تاثیرگذار برای توسعه شهر سردرود هستیم برای من و مردم بسیار شیرین و مهم است.

رضا رحمانی افزود: سردرود از دیرباز به عنوان پایتخت تابلو فرش جهان مشهور است و لازم بود تا برای حفظ مرکزیت خود در این عرصه وارد رقابت شده و بازاریابی خوبی انجام می داد که ایجاد مرکز تجارت تابلو فرش در این شهر می تواند گامی مهم در این راستا تلقی شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو ادامه داد: متاسفانه رفتاری که با فرش داشته ایم در شان فرش و زحمتی که برای تولید آن می شود نیست، در شرایط کنونی و اقتصاد مقاومتی، فرش صنعتی است که با کم ترین هزینه اشتغال ایجاد می کند و علاوه بر آن تاثیر چندانی نیز از تحریم ها و مسایل اقتصادی حاکم بر جامعه جهانی بر نمی دارد.

رحمانی اضافه کرد: با همه توانمندی ها و ظرفیت هایی که کشور ما در عرصه صنعت فرش دارد توجه آن چنانی به این بخش و فعالین آن نشده؛ ترکمنستانی که ممکن است کل جمعیتش از قالیبافان ما کم باشد وزارتخانه ای تحت عنوان وزارت فرش ایجاد کرده ولی ما با این پیشینه و بازار فروش جهانی حساسیت آن چنانی نسبت به چنین صنعتی با ریشه و مهمی نداریم.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مجلس در بودجه امسال سهم مرکز ملی فرش ایران را ۲۰ برابر کرد اظهارداشت: بیمه قالیبافان از اقداماتی مهم دیگری است که مجلس اقدام داد و این نشان می دهد که مجلس به صنعت فرش و اهمیت آن واقف است.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو گفت: سال گذشته فرش دستباف تبریز، خوی، هریس، قم و اصفهان در سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو(WIPO) مستقر در ژنو به ثبت جهانی رسید که سه مورد از آن ها مربوط به منطقه آذربایجان است و این نشان می دهد که جایگاه فرش آذربایجان در جهان چگونه است.

وی به ایجاد موزه فرش تبریز هم اشاره کرد و گفت: این موزه یکی از کارهای مهمی است که در حوزه فرش دستباف در تبریز به انجام می رسد و در گذشته تا حدودی به آن کم لطفی شده بود که امیدواریم در دوره جدید فعال تر از گذشته مراحل احداثآن پیگیری شود.

رحمانی با تاکید بر جایگاه مهم سردرود در تابلو فرش، افزود: سردرود این توانمندی را داراست تا به مرکز تجارت جهانی تابلوفرش تبدیل شود، پس باید کاری کنیم تا در کل دنیا هر کسی قصد خرید تابلو فرش دارد به راحت ترین وجه ممکن و از طریق اینترنت خرید خود را انجام دهد.

وی ادامه داد: البته برای دستیابی به این مهم باید زیرساخت های لازم را هم محیا کنیم، از بیمه و حمل و نقل گرفته تا تجارت الکترونیک باید همه پای کار بیایند تا نام تابلو فرش سردرود در دنیا مطرح شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو اضافه کرد: البته باید فضای فیزیکی مناسبی نیز برای به نمایش گذاشتن تابلوفرش های نفیس و ارزشمند سردرود و فروش آن ایجاد کرد که مرکز تجارت تابلو فرش ایران می تواند در این خصوص موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: پیگیری ایجاد دانشکده فرش در منطقه یکی دیگر از اهدافی است که به طور جدی مورد توجه ماست و سعی خواهیم کرد تا این مهم را نیز به منصه ظهور برسانیم.

وی با اشاره به اصالت فرش منطقه آذربایجان و ایران، گفت: چینی ها سعی زیادی کرده اند تا رقیبی برای فرش ایرانی باشند و حتی استادکاران ایرانی زیادی را نیز جذب کردند ولی باز نتیجه نگرفته اند و همچنان ارزش فرش ایرانی سرجای خود است.

وی تاکید کرد: اگر می خواهیم در تجارت فرش موفق باشیم باید به سلایق بازارهای فروش خود توجه داشته باشیم و به موضوع برندسازی نیز توجه ویژه ای کنیم، چرا که در بازار امروز برند ها حرف اول را می زنند.

آذربایجان شرقی ایران اینترنت پایتخت تجارت جهان رقابت صنایع و معادن مجلس فرش موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر