سرخط خبرها:
کد خبر: 209005 A

طبق اعلام سازمان هواشناسی با نفوذ جریانات سرد شمالی از عصر دوشنبه، از اوایل دوشنبه شب شاهد بارش باران و وزش باد و در برخی نقاط با رعد و برق در استان های اردبیل، گیلان، مازندران و نیمه شمالی استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی خواهیم بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی بر لزوم آغاز کشت پائیزه توسط کشاورزان دیم کار استان با توجه به پیش بینی وقوع بارش موثر باران از روز دوشنبه هفتم مهرماه تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، ایوب ایرانی فام با اشاره نفوذ جریانات سرد و کاهش ۵ الی ۱۰ درجه ای دما از روز سه شنبه در آذربایجان شرقی گفت: طبق اعلام سازمان هواشناسی با نفوذ جریانات سرد شمالی از عصر دوشنبه، از اوایل دوشنبه شب شاهد بارش باران و وزش باد و در برخی نقاط با رعد و برق در استان های اردبیل، گیلان، مازندران و نیمه شمالی استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه این سامانه طی دوشنبه و سه شنبه سبب بارش در این مناطق و کاهش دما تا ۱۰ درجه در این مناطق خواهد شد افزود: عدم توجه به هشدارهای سازمان، می تواند منجر به خسارت به برخی ازمحصولات کشاورزی شود.

ایرانی فام افزود: وقوع بارش باران می تواند سبب تاخیر در برداشت برخی از محصولات کشاورزی را فراهم ساخته و از این طریق به محصولاتی همچون سیب زمینی، پیاز، انگور و… آسیب برساند.

وی با بیان اینکه سازمان هواشناسی اخبار مربوط به پیش بینی آب و هوای استان را بصورت روزانه به این سازمان اعلام می کند و بسته به اهمیت تغییرات آب و هوایی و تاثیر آن بر محصولات کشاورزی، اطلاع رسانی صورت می گیرد افزود: لذا جا دارد که کشاورزان عزیز توصیه های کارشناسی را جدی بگیرند تا از ضرر و زیان ناشی از تغییرات آب و هوایی در امان بمانند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه آغار بارش های پراکنده سبب ایجاد تاخیر در برداشت محصول سیب زمینی، پیاز و انگور می شود ادامه داد: عدم برداشت به موقع محصول موجبات ضرر و زیان کشاورزان و اسباب پوسیدگی محصول انگور تاکداران را فراهم می سازد لذا از این رو تسریع در برداشت به موقع این محصولات در این فصل همواره توصیه سازمان جهادکشاورزی استان به کشاورزان بوده است.

وی خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از هرگونه خسارت به محصولات گلخانه ای با توجه به کاهش محسوس دما و افزایش سرعت باد، بهره برداران لازم است اقدام به افزایش استحکام اسکلت گلخانه ها، تنظیم روشنایی، تهویه داخل گلخانه ها، رطوبت ودمای انبارهای نگهداری محصولات کشاورزی خود نمایند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ابراز امیدواری دیم کاران استان از این فرصت حداکثر بهره برداری را به عمل آورده و در انجام کشت پائیزه با توجه به آغاز بارش های پراکنده اقدامات لازم را داشته باشند.

آذربایجان شرقی آذربایجان غربی بارش باران جهاد کشاورزی رعد و برق سازمان هواشناسی سیب زمینی کشاورزی محصولات کشاورزی وزش باد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر